Parlament schválil správu generálneho prokurátora Maroša Žilinku o činnosti prokuratúry za rok 2020. Predchádzal však tomu spor medzi koaličnými poslancami.

Následne pri hlasovaní o správe špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica sa parlament zasekol. Ani po niekoľkohodinovom prerušení nebolo plénum pri hlasovaní o prerokovaných bodoch programu uznášaniaschopné. Podpredseda parlamentu Gábor Grendel preto opakovane prerušil rokovanie.

Baránik chcel pozmeniť uznesenie

Pri správe Maroša Žilinku vznikol spor pre pozmeňujúci návrh poslanca SaS Alojza Baránika. Informuje o tom Rádio Slovensko. Baránik ešte minulý týžden navrhol, aby sa v uznesení k správe generálneho prokurátora text „berie na vedomie“ nahradil slovom „odmieta“.

Na tento krok pred hlasovaním reagoval Boris Susko zo Smeru-SD, navrhol, aby sa o ňom hlasovalo až po hlasovaní o pôvodnom uznesení.

„Z obsahového hľadiska však nejde o pozmeňujúci návrh, ale o nový návrh uznesenia. V takom prípade, v súlade s rokovacím poriadkom, sa najskôr musí hlasovať o pôvodne predloženom návrhu uznesenia a až v prípade, že toto nebude schválené, môže sa pristúpiť k hlasovaniu o novom predloženom uznesení. Ak by išlo o pozmeňujúci návrh, čo nie je tento prípad, tak by sa hlasovalo naopak," dodal.

Na snímke generálny prokurátor SR Maroš Žilinka počas rokovania 40. schôdze Národnej rady SR (NR SR) v stredu 29. septembra 2021 v Bratislave.
Neprehliadnite

V minulom roku sa výrazne zvýšilo násilie v rodinách, uvádza správa generálneho prokurátora

Schôdzu vediem ja, vyhlásil Kollár

S touto iniciatícou neuspel, následne vznikol konflikt aj medzi poslancom Alojzom Baránikom a predsedom parlamentu Borisom Kollárom, ktorý mu oznámil, že návrh nepodal v súlade s rokovacím poriadkom, a preto sa o ňom nemôže hlasovať.

Vyzval ho, aby ako spravodajca uviedol hlasovanie o správe generálneho prokurátora. 

„Pán predseda, ja som ohľadom tohto vášho stanoviska dostal viacero odborných názorov, ktoré mi potvrdili, že nič na mojom návrhu nebolo také, kvôli čomu by sa nemalo dať o ňom hlasovať," reagoval Baránik.

„Pán poslanec, pri všetkej úcte, vediem schôdzu ja a nie vy. Rozhodol som sa takto podľa rokovacieho poriadku, môžete dať námietku, a ja môžem dať hlasovať o tejto námietke," uviedol Kollár.

Alojz Baránik námietku podal, ale parlament ju nechválil. Naopak, správu generálneho prokurátora nakoniec odsúhlasil.

Minister hospodárstva SR Richard Sulík
Neprehliadnite

Sulík v debate nepodporil Baránikovu sólo akciu na odvolávanie Žilinku. Kolíkovú chce udržať