Poslanci v stredu prelomili prezidentkino veto a balíček pomoci z dielne ministra financií Igora Matoviča schválili. Za hlasovalo 77 zo 142 prítomných poslancov. Prezidentka Zuzana Čaputová sa však obráti na Ústavný súd so žiadosťou o posúdenie ústavnosti legislatívneho procesu.

Natvrdo proti prezidentke

„Celý zákon je veľmi diskutabilný. Chcem zablahoželať kolegom z OĽaNO a Sme rodina, že spolu s fašistami zablokovali možnosť zvyšovať platy učiteľom, zdravotníkom a pomáhať adresne tým, ktorí to potrebujú,“ uviedla po hlasovaní Jana Bittó Cigániková.

„Igor Matovič sa rozhodol ísť proste na tvrdo oproti pani prezidentke aj oproti riziku, že ústavný súd zruší celý zákon, čo bude znamenať, že by nemusel platiť ako celok a pomoc by nebola žiadna. Toto bolo rozhodnutie ministra financií aj napriek tomu, že vedel, nakoľko to prezidentka avizovala, že to pôjde na ústavný súd,“ doplnil slová poslankyne Marián Viskupič.

Podľa Matoviča sa podarila veľká vec

„Ďakujem všetkým vám, ktorým na rodinách záleží. Ďakujem, že ste sa modlili, prosili, palce držali, lobovali. Veľká vec sa podarila,“ napísal Matovič na Facebooku.

Prezidentka pred dvoma týždňami parlamentu vrátila na opätovné prerokovanie zákon o financovaní voľného času dieťaťa. Už vtedy avizovala, že v prípade prelomenia jej veta sa obráti sa na Ústavný súd s otázkou, či bol proces schvaľovania v súlade s ústavou.

Prezidentka  sa obráti na Ústavný súd

Prezidentka Zuzana Čaputová rešpektuje prelomenie jej veta poslancami v prípade protiinflačnej pomoci. Obráti sa však na Ústavný súd so žiadosťou o posúdenie ústavnosti legislatívneho procesu prijatého balíčka zákonov. 

Skrátené legislatívne konanie bolo v tomto prípade podľa prezidentky použité v rozpore s ústavou, keďže neboli splnené zákonné predpoklady na jeho uplatnenie. Vo vetovaných častiach tak nebol daný ani jeden z dôvodov na skrátené legislatívne konanie, poukázala.

„Vzhľadom na povahu a významný finančný objem balíčka – 1,2 miliardy eur – bolo o to viac namieste vykonať legislatívny proces tak, aby boli dodržané všetky ústavné pravidlá rozpočtovej zodpovednosti a transparentnosti," povedala Čaputová.

Za boli všetci poslanci OĽANO

Schválenie zákona ako celku podporilo 77 zo 142 prítomných poslancov. Za boli všetci poslanci OĽANO, zdržal sa len Juraj Krúpa. Zákon podporilo aj hnutie Sme rodina. Prelomenie veta podporili i nezaradení poslanci okolo Tomáša Tarabu a poslanci pôsobiaci v ĽSNS. Za boli aj poslanci, ktorí v tomto volebnom období odišli z klubu OĽANO, a to Romana Tabák, Ján Mičovský a Ján Krošlák.

Klub SaS bol proti. Poslanci Smeru-SD sa zdržali alebo boli proti. Poslanci pôsobiaci v strane Za ľudí sa pri hlasovaní zdržali. Rovnako sa zdržali aj nezaradení poslanci okolo Petra Pellegriniho.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke bývalý podpredseda vlády, minister financií SR a bývalý poradca ukrajinskej vlády Ivan Mikloš počas stálej konferencie pod názvom Energeticky nezávislé Slovensko v Bratislave 4. apríla 2022. FOTO TASR – Dano Veselský
Neprehliadnite

Pomohlo by, ak by Matovič odišiel zo slovenskej politiky, tvrdí Mikloš