Informovali o tom Suja s predsedom mimoparlamentnej Republiky Milanom Uhríkom s tým, že návrh na iniciovanie mimoriadnej schôdze podpísalo 31 opozičných poslancov. Ministrovi vyčítajú viacero vecí, okrem iného zlyhanie pri manažmente v oblasti medveďa hnedého.

Budaj údajne nezvládol situáciu

„Prichádzame s návrhom na odvolanie vegetariána ministra Budaja. Je neschopný, nekompetentný a hlúpy, čo dokázal, keď povedal, že medvede sú vegetariáni, čím poukázal na to, že má nedostatky v učive základnej školy," skonštatoval Uhrík. Poukázal na nárast stretov ľudí s medveďmi a na ohrozenie ľudí na vidieku.

Suja dodal, že Budaj podľa nich nezlyhal len pri vedení envirorezortu. Vyčítal mu viacero vecí. „Jeho najväčšie zlyhanie je manažment medveďa hnedého, ktorý minister Budaj absolútne nezvládol," podčiarkol Suja.

V zmysle rokovacieho poriadku musí predseda parlamentu Boris Kollár zvolať schôdzu do siedmich dní od podania návrhu.

Minister by mal prijať okamžité opatrenia

Budaja v súvislosti s medveďmi kritizuje aj koaličný poslanec Patrick Linhart. Požiadal Výbor NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie o urýchlený poslanecký prieskum, prítomnosť ministra a okamžité zvládnutie situácie s premnoženým medveďom hnedým.

„Pokiaľ minister Budaj neprijme okamžité opatrenia na ochranu obyvateľstva pred premnoženými medveďmi, na podpisovej listine o jeho odvolaní spoločne s opozičnými poslancami môže figurovať aj môj podpis. Nebudem ďalej čakať na to, ako medveď zabije prvú mamičku s dieťaťom na bežnej prechádzke," uviedol s tým, že nepreferuje bezhlavý odstrel a komerčnú redukciu medveďov, ale monitorovanie a následnú elimináciu problémových jedincov. Žiada posilnenie monitorovacích zásahových tímov a riešenie problému.

Ďalšie dôležité správy

PK 39 Davos - Poľský prezident Andrzej Duda počas diskusie na Svetovom ekonomickom fóre v Davose v utorok 24. mája 2022. FOTO TASR/AP

Andrzej Duda, President of Poland, addresses a panel session during the 51st annual meeting of the World Economic Forum, WEF, in Davos, Switzerland, Tuesday, May 24, 2022. The forum has been postponed due to the Covid-19 outbreak and was rescheduled to early summer. The meeting brings together entrepreneurs, scientists, corporate and political leaders in Davos un
Neprehliadnite

Duda odvolal ministra, ktorému sa nepáčili ponosy poštovej úradníčky