Čoraz väčšmi silnejú obavy, že plynovodom Nord Stream 1, z ktorého po výbuchoch neznámeho pôvodu uniká do Baltského mora plyn, je naveky vyradený z prevádzky, píše Sky News s odvolaním sa nemenované nemecké vládne zdroje.

Ak sa úniky v dvoch líniách plynovodu nepodarí rýchlo zastaviť, do potrubia prenikne veľké množstvo morskej vody, čo spôsobí, že v ňom začne vznikať korózia.

Seizmológovia v utorok zaznamenali výbuchy, ktoré otriasli Baltským morom a na dvoch rúrach, ktorými prúdi do Nemecka ruský plyn, sa následne objavili nezvyčajné úniky. Celkovo tri poškodené miesta sa našli na plynovodoch Nord Stream 1 a Nord Stream 2, ktoré sú naplnené zemným plynom.

Aj keď potrubím v súčasnosti do Európy nijaký plyn neprúdi, podľa analytikov je nepravdepodobné, že sa plynovod túto zimu podarí sprevádzkovať, aj keby sa na to našla politická vôľa.

Podľa dánskych expertov z poškodeného potrubia plynovodu Nord Stream unikne zvyšný plyn najneskôr do nedele, pretože po nedeľných explóziách ho do stredy unikla do Baltského mora viac ako polovica.

„Metánové emisie, ktoré únik z prasknutého potrubia spôsobí, sa budú rovnať približne 32 percentám ročnej produkcie skleníkových plynov v Dánsku, povedal podľa Bloombergu šéf Dánskej energetickej agentúry Kristoffer Bottzauw.

Ďalšie dôležité správy

Výstavba plynovodu Severný prúd 2 bola dokončená
Neprehliadnite

Zo sabotáže plynovodu všetci upodozrievajú Kremeľ, dôkazy však ležia na dne mora