Spojené kráľovstvo sa do významnej miery spolieha na vlastnú vakcínu vyrábanú spoločnosťou AstraZeneca. Nedávna štúdia naznačujúca jej slabú účinnosť voči juhoafrickému variantu vírusu preto vniesla do britskej očkovacej stratégie chaos. A nielen do britskej – Juhoafrická republika už v nedeľu reagovala na výsledky štúdie a zastavila použitie tejto vakcíny na zaočkovanie domácej populácie.

Paradoxne, v podobnej situácii sa nachádza aj susedné Rakúsko, ktorého očkovacia stratégia je postavená tiež na vakcíne od AstraZeneca. Ak sa rozšíri juhoafrická mutácia z Tirolska do zvyšku krajiny, môže to byť katastrofa pre celú očkovaciu kampaň. AstraZeneca síce plánuje vyrobiť vakcínu špecificky určenú pre novú mutáciu, no počítať s ňou skôr ako na jeseň je nerealistické.

Tyrolian Regions Quarantined, Travel Restricted
Neprehliadnite

Nebezpečný juhoafrický variant nového koronavírusu je Slovensku bližšie, ako by sa mohlo zdať

Hranice sa zatvárajú

Rakúska vláda síce neuzavrela postihnuté Tirolsko do mesačnej karantény, ako navrhovali niektorí epidemiológovia, no snaží sa ho dôkladne odrezať od zvyšku krajiny. Polícia bude kontrolovať všetky prístupové cesty z oblasti, povolaná bude aj armáda. Tirolsko bude môcť byť opustené iba s negatívnym PCR testom. V najpostihnutejšom okrese prebehne masové testovanie.

Kým Rakúsko tvrdí, že situáciu so šírením nového variantu koronavírusu má pod kontrolou, Spojené kráľovstvo to povedať nemôže. Epidemiológovia sa obávajú, že vírus môže byť omnoho rozšírenejší, ako naznačuje počet pozitívne sekvencovaných PCR testov. Preto sa britská vláda od budúceho týždňa rozhodla pristúpiť k dramatickým opatreniam.

Ministerstvo zdravotníctva určilo zoznam 33 červených krajín. Väčšinou ide o africké krajiny, jedinou európskou výnimkou je Portugalsko, ktoré má čulý vzťah s Brazíliou. Nerezidentom z týchto krajín bude prístup do Spojeného kráľovstva odopretý. Rezidentom bude povolený iba v prípade negatívneho PCR testu. To je však iba začiatok ich povinností pri príchode domov.

Coronavirus - Tue Feb 2, 2021
Neprehliadnite

Anglicko v obavách: v krajine sa šíria nové varianty vírusu. Účinnosť vakcín voči nim je nízka

Drakonické sankcie

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa