Portugalská vláda na budúci týždeň schváli právny rámec privatizácie štátnej leteckej spoločnosti TAP. Po niekoľkomesačnom meškaní tak začne jej predaj. V utorok to podľa agentúry Reuters povedal premiér António Costa. Letecká spoločnosť prechádza reštrukturalizáciou v rámci záchranného balíka v objeme 3,2 miliardy eur , ktorý schválil Brusel. Portugalská vláda uviedla, že si v dopravcovi plánuje ponechať strategický podiel.

O TAP doteraz prejavili záujem najmenej traja veľkí svetoví hráči: vlastník aerolínií British Airways a Iberia, spoločnosť IAG, ďalej Lufthansa a Air France-KLM. „Môžem potvrdiť, že budúci týždeň kabinet schváli dokument, ktorý stanoví (právny) rámec pre privatizáciu TAP, ktorá bude obhajovať spoločnosť aj záujmy Portugalska a Portugalcov," povedal Costa zákonodarcom počas diskusie.

Podľa názoru Európskej komisie spoločnosť TAP úspešne realizuje plán reštrukturalizácie, povedal ďalej Costa. Pripomenul, že za tohtoročný prvý polrok letecká spoločnosť prepravila 7,6 milióna pasažierov, čo je o 30 percent viac ako v rovnakom období vlani. V porovnaní s úrovňou v prvom polroku 2019, teda s obdobím pred pandémiou, je preprava cestujúcich na 96 percentách.

Spoločnosť TAP sa v prvom polroku prehupla vďaka silnému rastu tržieb do čistého zisku 23 miliónov eur zo skoršej straty 202 miliónov eur. Privatizácia, ktorá sa mala pôvodne začať v júli, potrvá mesiace a mala by sa skončiť až v budúcom roku.

Ďalšie dôležité správy

Lisabon.
Neprehliadnite

Portugalsko v máji navštívil rekordný počet zahraničných turistov