Portugalsko chce zakázať rodičom rozhodovať o pohlaví svojich čerstvo narodených detí v prípade, že prídu na svet s orgánmi oboch pohlaví. Pre jedno pohlavie sa tak zrejme budú môcť rozhodnúť až samotné deti. Informoval o tom web španielskeho denníka El País.

Zákon o rodovej identite platí v Portugalsku od roku 2011. V rámci neho môžu osoby staršie ako 18 rokov zmeniť pohlavie a meno v matrike. Počas šiestich rokov platnosti zákona podstúpilo zmenu pohlavia 289 ľudí.

Veková hranica pre zmenu sa však mnohým zdá vysoká, a tak sa teraz chystá zmena, vďaka ktorej budú môcť Portugalci zmeniť pohlavie už od 16 rokov. Objavujú sa ale aj hlasy, volajúce po znížení vekovej hranice na 14 rokov.

Najväčšou zmenou oproti súčasnému zákonu je však podľa denníka práve obmedzenie práva rodičov aj lekárov rozhodovať v prípade nejasnosti o pohlaví novorodenca. Jedinou výnimkou majú byť len zdravotné dôvody. Otázkou zatiaľ zostáva, či dieťa bude mať dve pohlavia až do veku 16 rokov, alebo či bude v tomto prípade operácie umožnená, akonáhle bude dieťa schopné samostatne uvažovať.

V minulom roku prišla vláda s neúspešným návrhom odstrániť povinnosť lekárskeho potvrdenia o duševnom zdraví pacienta pred tým, než pacient podstúpi chirurgický zákrok k zmene pohlavia.

Nový zákon má súvislosť s návrhom ministerstva školstva, aby sa pre žiakov vo veku desiatich rokov zaviedla sexuálna výchova, ktorá by riešila aj potraty. Návrh vyvolal kritickú reakciu stredopravicových strán. Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa však o informáciách týkajúcich sa sexuality tvrdí, že by sa k nim deti mali dostať čo najskôr.