Portugalsko v januári čakajú predčasné parlamentné voľby. Vyhlásil ich vo štvrtok prezident Marcelo Rebelo de Sousa po tom, čo menšinová vláda neuspela v parlamente s návrhom štátneho rozpočtu na budúci rok. Informoval o tom na svojej webovej stránke denník Diário de Notícias.

Týždeň a dosť

„Jeden týždeň a jeden deň po odmietnutí návrhu rozpočtu na rok 2022 som v situácii, keď vám musím oznámiť, že som sa rozhodol rozpustiť Republikové zhromaždenie a stanoviť voľby na 30. januára 2022," citovala z vyhlásenia prezidentského paláca agentúra Lusa.

K rozhodnutiu prezident údajne dospel po diskusiách s predstaviteľmi politických strán a poradcami a tiež analýze ekonomickej i sociálnej situácie v krajine.

Pád vlády kvôli rozpočtu

„Povedal som, že odmietnutie návrhu rozpočtu povedie k predčasným voľbám a že tretej cesty niet," vyhlásil prezident podľa Diário de Notícias a pripomenul dôležitosť rozpočtu pre zotavenie ekonomiky po pandémii.

Agentúra AFP pripomína, že socialistický premiér António Costa sa pred časom rozišiel s krajne ľavicovými stranami, ktoré podporovali jeho vládu od roku 2015. V súvislosti s vyhlásením predčasných volieb oznámil kampaň, ktorá má viesť k „silnej a stabilnej" vládnej väčšine. Pravica je podľa AFP vnútorne roztrieštená.

Podľa prieskumov verejnej mienky sú favoritmi volieb opäť socialisti, avšak výsledok im zrejme znova nebude stačiť na väčšinu v parlamente, napísala agentúra AP.

Igor Matovič
Neprehliadnite

Reči o šetrení sú bludy. Peniaze rozhadzujeme ako susedia pred voľbami