Nemecká automobilka Porsche zvýši podiel v chorvátskom výrobcovi športových elektromobilov Rimac. Po novom v ňom po vložení 70 miliónov eur bude mať 24-percentný podiel miesto terajších 15 percent. Spoločnosť Porsche, ktorá je rovnako ako česká Škoda Auto súčasťou koncernu Volkswagen, to podľa agentúry DPA uviedla vo svojom dnešnom oznámení.

Výrobca luxusných vozidiel Porsche investorsky vstúpil do spoločnosti Rimac v roku 2018. O rok neskôr svoj podiel v nej zvýšil z pôvodných desiatich na viac ako 15 percent. O ďalšom posilňovaní partnerstva sa dlho špekulovalo, rovnako ako o spoločných vývojových projektoch.

Jaguar Land Rover
Neprehliadnite

Jaguar Land Rover vyrobil v Nitre stotisíce auto

Od prvej investície nemeckého výrobcu áut sa počet zamestnancov chorvátskej firmy z mesta Sveta Nedelja pri Záhrebe zdvojnásobil na tisíc. Spoločnosť vyvíja a vyrába vysoko výkonné pohony a batériové systémy aj vlastné elektrické športové autá. Spolupracuje s automobilkami Hyundai, Kia a Aston Martin.

„S Mate Rimacom a jeho tímom máme po boku dôležitého partnera, ktorý nás podporuje najmä pri vývoji komponentov," povedal finančný riaditeľ Porsche Lutz Meschke. „Rimac smeruje k tomu, aby sa stal dodávateľom úrovne Tier 1 pre Porsche a pre ďalších výrobcov v high-tech segmente," dodal. Úrovňou Tier 1 sa v automobilovom priemysle označujú prvotriedni dodávatelia, ktorí dodávajú priamo výrobcom.

Automobilka Porsche zdôraznila, že firmu Rimac nemieni ovládať. „Našimi zákazníkmi sú automobilky z celého sveta, a preto je dôležité ako pre Rimac tak pre Porsche, aby sme zostali úplne nezávislou spoločnosťou," povedal k tomu zakladateľ chorvátskeho podniku Mate Rimac.