Skupina Porsche investuje na Slovensku najmenej 194,7 milióna eur do výroby batériových systémov, ktoré bude používať pre elektromobily svoje značky. Informovalo o tom slovenské ministerstvo hospodárstva, ktoré odporučilo vláde udeliť firme investičné stimuly.

Výroba batériových modulov

Nová výroba bude umiestnená v dedine Horná Streda na západe Slovenska, kde má skupina Porsche technologické centrum. S výrobou batériových modulov tam plánuje začať na konci roku 2024, plnú výrobnú kapacitu by mala firma dosiahnuť o dva roky neskôr. V súvislosti s projektom vytvorí 60 pracovných miest.

Okrem spomínanej investície plánuje Porsche vynaložiť ďalších najmenej šesť miliónov eur do rozvoja svojho slovenského technologického centra. Na oba projekty by spoločnosť mohla podľa predlohy získať úľavy na dani z príjmov v celkovej hodnote 4,2 milióna eur.

Vývojom alebo výrobou batériových systémov pre elektromobily sa na Slovensku zaoberá továreň automobilky Stellantis, ako aj spoločnosť InoBat Auto, ktorá vlani uzavrela s českou firmou SOR Libchavy zmluvu o vývoji a dodávkach batérií do autobusov.

Najväčší výrobca automobilov

V Českej republike novo začala výrobu batériových systémov pre plne elektrické vozidlá automobilka Škoda Auto. Hlavný závod automobilky v Mladej Boleslavi je jediným výrobným miestom batériových systémov pre platformu elektrických vozidiel MEB koncernu Volkswagen v Európe okrem Nemecka.

Slovensko je v prepočte na obyvateľa najväčším výrobcom automobilov na svete. Autá v krajine kompletujú okrem automobilky Stellantis aj Jaguar Land Rover, Kia a Volkswagen. Prevádzka tovární automobiliek na Slovensku za koronavírusovej krízy ovplyvnila nedostatok polovodičových súčiastok, po ruskej invázii na Ukrajinu tento rok vo februári potom aj výpadok v dodávkach niektorých iných komponentov.

Ďalšie dôležité správy

Výstavba technologického centra automobilky Porsche pri Hornej Strede.
Neprehliadnite

Na Slovensko mieri dvestomiliónová investícia Porsche. Prinesie rozvoj elektromobility