Nemecký súd rozhodol, že malá krajne pravicová strana môže vylepovať volebné plagáty s heslom „Obeste Zelených“, ktoré úrady vo meste Zwickau na východe krajiny nariadili odstrániť. Informovala o tom tlačová agentúra AP.

Správny súd v Chemnitzi však v utorok zároveň stanovil, že plagáty vyvesené stranou III. Weg (Tretia cesta) sa musia nachádzať vo vzdialenosti najmenej 100 metrov od plagátov strany Zelených, píše agentúra DPA.

Zelení, zasadzujúci sa za ochranu životného prostredia, sú jednou z troch strán uchádzajúcich sa o úrad spolkového kancelára v parlamentných voľbách, ktoré sa budú v Nemecku konať 26. septembra.

Mestské úrady v Zwickau nariadili minulý týždeň strane III. Weg, aby do troch dní odstránila svoje plagáty. Argumentovali pritom tým, že heslo na plagátoch predstavuje narušenie verejného poriadku a poškodzuje ľudskú dôstojnosť.

Súd vo svojom rozhodnutí napísal, že nie je jasné, či boli v tomto prípade naplnené podmienky pre obmedzenie slobody vyjadrovania. Mesto Zwickau oznámilo, že sa plánuje odvolať na súd vyššieho stupňa v Budyšíne (Bautzen).

Starostka Constance Arndtová v reakcii na utorkové súdne rozhodnutie zdôraznila, že nie je žiaden rozdiel v tom, v akej vzdialenosti sa nachádzajú plagáty strany III. Weg od pútačov Zelených. „Výzva Obeste Zelených je a vždy bude úplne neprijateľná, nedemokratická a nezodpovedná,“ uviedla.

Regionálna pobočka Zelených vyhlásila, že „výzva na zabíjanie“ tisícov členov a podporovateľov strany „nemá miesto vo verejnom priestore“.

WA 23 Lisabon - Nemecký minister financií Olaf Scholz odpovedá na otázky novinárov počas príchodu na dvojdňové zasadnutie ministrov financií eurozóny v Lisabone v piatok 21. mája 2021. FOTO TASR/AP 

German Finance Minister Olaf Scholz speaks with the media as he arrives for a meeting of EU finance ministers in Lisbon, Friday, May 21, 2021. (AP Photo/Armando Franca)
Neprehliadnite

Líder nemeckých sociálnych demokratov je na ťahu a pripravený vládnuť spoločne so Zelenými