S návštevou F. Castra na území Slovenska sa spája vtip. Keď Fidel vystúpil z lietadla, pozdravil 50 miliónový slovenský národ. Jeho asistent ho opravil, že Slovákov je približne len okolo 5 miliónov. Na to comandante namietol: „Hádam viem, koľko rumu sem vyvážame!“

F. Castro sa počas svojho života stretával nielen s najvýznamnejšími politikmi, ale bol obklopený aj filozofmi a intelektuálmi. Niekoľkokrát sa spolu so svojím compañero Ernestom Guevarom stretli s francúzskym filozofom Jeanom-Paulom Sartrom a feministkou Simone de Beauvoirovou. V roku 2004 viedol rozhovor s americkým ľavicovým intelektuálom, predstaviteľom anarchosyndikalizmu, Noamom Chomskym.

Venceremos!

Vencemeros! (zvíťazíme!) bolo heslo, ktoré kubánsky vodca F. Castro používal pri mnohých príležitostiach. Často ho používal aj pri plánovaní revolúcie na Kube, ktorá mala jediný cieľ - zvrhnúť diktátora Fulgencia Batistu a spustiť v krajine marxistické reformy.

Do revolučného boja sa nakoniec pustil spolu s argentínskym lekárom Ernestom Guevarom, ktorého svet pozná pod menom Che Guevara. Spoznal ho v roku 1956 v mexickom exile. V mexickom exile strávil svojho času tri roky aj iný marxistický revolucionár, jeden z hlavných aktérov boľševickej revolúcie, Lev Trockij. Toho v roku 1940 v mexickom vyhnanstve zavraždil agent J. V. Stalina Ramón Mercader.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa