Poradca poľského prezidenta sa vyjadril, že reakcia Izraela na zákon, ktorý kriminalizuje niektoré vyjadrenia súvisiace s postavením Poľska počas II. svetovej vojny, pramení z „pocitu hanby z pasivity židov počas holokaustu“.

Andrzej Zybertowicz sa tak vyjadril v rozhovore, ktorý v piatok publikoval denník Polska-The Times. Odkaz na článok neskôr sám zverejnil prostredníctvom sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter.

#WYWIAD Prof. @AndZyberto: Antypolonizm w Izraelu bierze się z poczucia wstydu za bierność Żydów w czasie Holokaustu. To forma odreagowania https://t.co/LHIGm3EO9C #ustawaIPN #Izrael pic.twitter.com/kC0Daw3JBZ

— Polska The Times (@polskathetimes) February 9, 2018

Poľský prezident Andrzej Duda v utorok podpísal kontroverzný zákon, podľa ktorého by malo za použitie termínu „poľský koncentračný tábor“ či za obviňovanie Poliakov v súvislosti s holokaustom hroziť až trojročné väzenie.

Zákon spôsobil diplomatickú krízu medzi Poľskom a Izraelom, ktorý sa obáva skresľovania pravdy o úlohe niektorých Poliakov, ktorí počas druhej svetovej vojny zabíjali a nahlasovali židov nacistom. Proti zákonu sa vyjadrili aj Spojené štáty americké, podľa ktorých by mohol narušiť strategický vzťah Poľska, Izraela a USA.