Zberateľské tenisky ako Air Jordan sú drahé, spoločnosť Zadeh Kicks ich však ponúkala s obrovských diskontom.

Michael Malekzadeh, vlastník firmy, oklamal tisíce ľudí po celej Amerike v multimiliónovom podvode stojacom na princípe Ponziho schémy. Ako uviedli federálni agenti, podvod trval roky a rozuzlil sa v priebehu mesiacov. Podnikanie M. Malekzadeha sa prirovnáva k Berniemu Madoffovi.

V stredu sa plánuje M. Malekzadeh priznať k obvineniam z podvodu s elektronickými prostriedkami, sprisahania s cieľom spáchať bankový podvod a prania špinavých peňazí, za čo mu hrozí až 30 rokov väzenia. 

Ponzi na teniskách

Za posledných päť rokov sa zmenilo zbieranie tenisiek na miliardový biznis. Ceny tenisiek Air Jordan 4 a Nike Air Max od januára 2020 vzrástli o 104 percent, respektíve 44 percent. Situáciu zneužil M. Malekzadeh, ktorý prijímal objednávky – a zbieral peniaze – na tisíce tenisiek, ktoré nemal a nemohol dostať za ním ponúkané ceny. Keď objednávky zákazníkom nedorazili, ponúkal obchodné kreditné a darčekové karty, ktoré viac než len vyrovnali rozdiel. 

Pri limitovanej edícii Air Jordans, 11 Cool Grey sa však prerátal. Tenisky, ktorých cenu Nike stanovilo na 225 dolárov ponúkala jeho spoločnosť za 115 dolárov ešte pred dátumom vydania. Zadeh Kicks predal 600-tisíc párov, hoci ich mal len 6-tisíc. Väčšina zákazníkov tak nikdy nedostala topánky, za ktoré zaplatila. Zadeh Kicks podľa prokuratúry zinkasovali 70 miliónov dolárov. 

Zatiaľ čo tisíce zákazníkov počítajú straty, nájdu sa aj takí, ktorí na Malekzadehovej schéme dokázali zarobiť. Jeremy Rogers, klinický výskumník vo Fort Worthe v Texase, kúpil 100 párov tenisiek Jordan Shimmer, ktoré zaobstaral za 160 dolárov a následne predal za 315 dolárov, čím na tomto obchode zarobil 15 500 dolárov. Ako však dodal, bol to skôr ojedinelý prípad a veľa z jeho objednávok nebolo nikdy doručených. 

Tí, ktorí platili bankovým prevodom, o svoje peniaze pravdepodobne prišli, ale zákazníci, ktorí používali kreditné karty, sa pokúšajú získať späť aspoň časť svojich peňazí podaním žiadostí o kompenzáciu prostredníctvom bánk alebo PayPal.