Desať krajín, desať rôznych ponúk. Ministerstvo obrany už má k dispozícii konkrétne možnosti pri obstaraní nových radarov za 155 miliónov eur. TREND o tom informoval tlačový odbor rezortu s tým, že pri definitívnom výbere zaváži viacero faktorov.

Radary chcú Slovensku dodať Francúzi, Holanďania, Maďari, Poliaci, Briti, Američania, Španieli, Taliani, Turci, reagoval aj Izrael. Tender vyhlásili ešte za predchádzajúceho vedenia zo Slovenskej národnej strany (SNS), po voľbách sa podmienky prehodnocovali, čo celý proces natiahlo.

Pri výbere rozhodne aj to, akým spôsobom dokážu zahraničné firmy zapriahnuť náš domáci priemysel. Alternatíva sa zohľadní aj pri bodovaní jednotlivých ponúk. „V praxi to znamená, že ponuky krajín môžu v rámci hodnotenia získať až 20 percent podľa miery a formy deklarovaného zapojenia slovenského obranného priemyslu do procesu výroby a dodania rádiolokačnej techniky. V pôvodnej súťaži predstavovala podpora domáceho priemyslu iba 5 percent z celkového hodnotenia projektov, “ vysvetľuje ministerstvo.

O téme radarov vo štvrtok rokovali na ministerstve odborníci, ktorí majú projekty posúdiť do konca októbra. Posledné slovo bude mať v rámci rezortu obrany minister Jaroslav Naď, definitívnee po ňom rozhodne vláda. Radary, ktoré v súčasnosti Slovensko využíva, sú už niekoľko rokov za hranicou svojej životnosti. Podľa stanovísk viacerých odborníkov momentálne funguje takzvaný kanibalizmus, keď sa na opravu jedného radaru využívajú súčiastky z iného.

Domáci zbrojári

„Fakt, že na našu výzvu s novými, transparentnejšími a pre Slovensko výhodnejšími súťažnými podmienkami reagovalo všetkých desať oslovených vlád, dokazuje, že obstarávať sa dá aj inak, ako to bolo doteraz – transparentnou, ekonomicky výhodnejšou a zároveň kvalitatívne plne vyhovujúcou cestou tak pre vojakov, ako aj Slovensko a náš domáci priemysel,“ domnieva sa J. Naď.

Celkovo má pribudnúť šesť kusov radarov stredného, päť kusov malého a šesť kusov blízkeho dosahu. Súčasťou obstarania má byť aj dovybavenie palebných systémov protivzdušnej obrany. Nové rádiolokátory majú slúžiť Vzdušným silám Ozbrojených síl SR na zabezpečenie nepretržitého rádiolokačného prieskumu, riadenia letovej prevádzky a zabezpečenia neustáleho prehľadu o vzdušnej situácii na Slovensku v rámci Integrovaného systému protivzdušnej a protiraketovej obrany NATO (NATINAMDS).

Zastaralá technika

Ozbrojené sily SR sa potýkajú s dlhoročnými problémami. Jedným z nich je zastaraná technika ešte z čias Varšavskej zmluvy. V predošlom volebnom období predstavila SNS dlhodobý plán rozvoja ozbrojených síl. Ten počítal s rozsiahlou výmenou techniky. Drvivá väčšina projektov ale narazila na Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO), dotiahnuť do konca sa podarilo iba nákup nových stíhacích lietadiel F-16.

Vymeniť sa mali aj obrnené transportéry. Prvé vozidlá 8x8 aj 4x4 mali mať vojaci k dispozícii už v tomto roku, no nestalo sa. Projekt 8x8 je neslávne známy tiež pre netransparentnosť, ktorou zaváňal od začiatku. Národniari podpísali totiž memorandum o spolupráci s fínskou zbrojovkou Patria iba deň po tom, ako dostali od vlády mandát na prieskum trhu.

Ministerstvo obrany sa vtedy navyše rozhodlo, že nepôjde cestou nákupu hotového produktu, ale takzvaným vývojom. Fínsko-slovenský projekt dostal meno Vydra, drvivá väčšina súčiastok však pochádzala zo severu Európy. Nominanti SNS načrtli aj reťazec domácich firiem, ktoré mohli dodávať na transportéry komponenty. Nákup vozidiel narazil v momente, keď podklady prišli na úrad vlády.