Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo v sobotu vystúpil na tlačovej konferencii vo Varšave, kde po rokovaniach s kolegom Jacekom Czaputowiczom zhodnotil svoju návštevu Poľska s tým, že obe krajiny sú hrdé na sobotňajší podpis dohody o posilnení vojenskej spolupráce.

Tá otvára cestu pre premiestnenie časti amerických vojakov z Nemecka do Poľska. Informácie priniesla tlačová agentúra PAP.

M. Pompeo, ktorý okrem iných tém diskutoval s poľskými predstaviteľmi aj o súčasnej situácii v Bielorusku, vyhlásil, že administratíva USA vedie s európskymi partnermi konzultácie o Bielorusku.

EBE 27 Moskva - Na snímke uprostred bieloruský prezident Alexander Lukašenko a naľavo jeho syn Nikolaj sledujú vojenskú prehliadku na počesť Dňa víťazstva nad fašizmom na Červenom námestí v Moskve v Rusku v stredu 24. júna 2020. Oslava sa mala uskutočniť pôvodne 9. mája, avšak kvôli pandémii nového koronavírusu ju museli odložiť. FOTO TASR/AP
Belarusian President Alexander Lukashenko, center, with his son Nikolai, left, watch the Victory Day military parade marking the 75th anniversary of the Na
Neprehliadnite

Lukašenko je na pomalom ústupe: Nasledujúca stanica - nový bieloruský prezident

Voľby neboli čestné

Šéf americkej diplomacie povedal, že USA monitorujú vývoj v Bielorusku, lebo chcú pomôcť jeho ľudu, ktorý sa snaží dosiahnuť nezávislosť a slobodu. "Chcú to, čo každý človek," uviedol.

M. Pompeo dodal, že ho potešilo, keď sa dozvedel o prepustení niektorých zatknutých protestujúcich v Bielorusku, ale zdôraznil, že na vyriešenie situácie to nestačí.

O nedeľných prezidentských voľbách v Bielorusku, ktoré vyvolali masové protesty, M. Pompeo vyhlásil, že neboli čestné a že USA a európske štáty chcú Bielorusom pomáhať v budovaní slobodnej a demokratickej krajiny.

M. Pompeo sa vyjadril aj k Dohode o posilnení obrannej spolupráce (EDCA), ktorá stanovuje právny rámec prítomnosti ďalších amerických vojakov na poľskom území a ktorú v sobotu podpísal spolu s ministrom obrany Mariuszom Blaszczakom v prezidentskom paláci vo Varšave za prítomnosti poľského prezidenta Andrzeja Dudu.

M. Pompeo na tlačovej konferencii povedal, že USA a Poľsko sú hrdé na túto dohodu. Pripomenul, že dokument umožňuje zvýšiť počet približne 4500 amerických vojakov v Poľsku asi o 1000.

Na snímke minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (nominant SaS) počas tlačovej konferencie, na ktorej zhodnotil 100 dní vo funkcii šéfa rezortu diplomacie v Bratislave 16. júla 2020. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Korčok: To, čo sa deje v Bielorusku, je absolútne neakceptovateľné

M. Pompeo navštívil ja Česko

Na sobotu tiež pripadlo 100. výročie Bitky o Varšavu, počas ktorej v roku 1920 mladá Poľská republika ubránila svoju nezávislosť a zastavila ťaženie ruských boľševikov do západnej Európy. M. Pompeo povedal, že táto bitka je jedným z mnohých hrdinských činov Poliakov, ktorými sa v 20. storočí preslávili.

Americký minister tiež spomenul na august pripadajúce 76. výročie Varšavského povstania z roku 1944 proti nemeckým okupantom a aj 40. výročie založenia nezávislých odborov Solidarita, ktoré nakoniec zvrhli komunistický režim v Poľsku.

Takisto sa poďakoval poľskému ministrovi zahraničných vecí J. Czaputowiczovi za jeho doterajšiu prácu a zablahoželal prezidentovi A. Dudovi k jeho nedávnemu znovuzvoleniu.

M. Pompeo sa v sobotu už skôr rozprával s A. Dudom aj s poľským premiérom Mateuszom Morawieckým.

Návštevou Poľska ukončil šéf americkej diplomacie cestu po štyroch krajinách strednej a východnej Európy, počas ktorej zavítal aj do Českej republiky, Slovinska a Rakúska.