Pomoc rodinám je "brutálny marketing". Ide o podvod na ľuďoch. V diskusnej relácii televízie Markíza to skonštatoval exminister vnútra a člen predsedníctva Smeru-SD Robert Kaliňák.

Koaličný poslanec Juraj Krúpa (OĽANO) zvažuje, že v prípade prorodinného balíka podporí veto prezidentky Zuzany Čaputovej. "Som za to, aby sme sa k tomu vrátili, prediskutovali a vyprecizovali to, čo je potrebné," povedal v diskusii.

Krúpa: Veto má svoje rácio

Krúpa uviedol, že v balíčku pomoci rodinám sú veci, ktoré by si mali strany ešte medzi sebou prediskutovať. Aj v súčasnosti prebieha podľa neho intenzívna diskusia, ako sa k vetu prezidentky postaviť. Vie tiež o časti poslancov, ktorá by mohla Čaputovej veto podporiť. „Veto prezidentky má podľa mňa svoje rácio,“ povedal Krúpa. V pondelok má OĽANO rokovanie klubu, na ktorom sa dohodne, ako bude v tejto veci pokračovať, povedal.

„Preferujem riešenie v štvorkoalícii, ako nejakými ad hoc koalíciami alebo inými spôsobmi. Mne sa akýkoľvek náznak spolupráce s extrémistami ‚bridí‘,“ zdôraznil Krúpa na margo hlasovania o pomoci. Zároveň vidí priestor na to, aby o balíku rozhodol Ústavný súd SR.

R. Kaliňák: Návrh pomoci je zle urobený

Kaliňák skonštatoval, že návrh pomoci rodinám je zle urobený. „On sa tvári, že tu ide niečo dať rodinám, ale z druhého vrecka rodín vyťahuje tie isté peniaze. Je tu nulová bilancia,“ tvrdí exminister. Koalícii radí, aby rodinám dali peniaze navyše a nebrali samosprávam.

Krúpa si myslí, že stojí za zamyslenie pokúsiť sa dostať preč Maroša Žilinku z postu generálneho prokurátora. Obvinený riaditeľ Tiposu Marek Kaňka by podľa neho pravdepodobne mal byť odvolaný z funkcie. Šéfa rezortu financií Igora Matoviča (OĽANO) považuje za celkom dobrého ministra. Je podľa Krúpu logické, že niektoré veci komunikuje Matovič, keďže je šéfom hnutia. O tom, či je komunikácia dobrá alebo zlá, môžu diskutovať, uviedol.

Neuvažujú nad Ficovou kandidatúrou za prezidenta

V prípade, že by sa Smeru podarilo vyvolať predčasné voľby, je vylúčené, že by Kaliňák kandidoval. Zároveň podľa Kaliňáka momentálne nikto neuvažuje nad tým, že by predseda Smeru-SD Robert Fico kandidoval za prezidenta. Skonštatoval však, že by mal šancu a bol by fantastickou hlavou štátu. Voliči podľa Kaliňáka od Fica teraz očakávajú, že bude lídrom v oblasti exekutívy.

Exminister si tiež myslí, že bývalému špeciálnemu prokurátorovi Dušanovi Kováčikovi, ktorý je aktuálne vo väzbe, udelí Európsky súd pre ľudské práva milosť.

Politické kauzy

V diskusii sa rečníci dotkli aj niekoľkých káuz, ktoré sa vyšetrujú. Kaliňák poukazuje na obvinenia Kaňku, bývalého štátneho tajomníka ministerstva financií Vladimíra Tvarošku a poslanca Martina Borguľu (Sme rodina). Tie sú podľa neho dôkazom, že ide o politické kauzy. Považuje to za jasný signál pre strany, že ak prestanú poslúchať, tak je s nimi koniec.

Krúpa necháva všetky kauzy na orgány činné v trestnom konaní (OČTK). „Pre Smer je to katastrofa, lebo tu máme OČTK bez vplyvov a zásahov politickej moci,“ zhodnotil.

Hovorkyňa: Orgány konajú slobodne

Orgány činné v trestnom konaní po dlhých rokoch konajú slobodne, uviedla hovorkyňa Ministerstva vnútra (MV) SR Zuzana Eliášová. Dodala, že ministerstvo vníma spochybňovanie procesov exšéfom rezortu vnútra Robertom Kaliňákom ako snahu prekryť závažné pochybenia z minulosti.

„Orgány činné v trestnom konaní sú konečne po dlhých rokoch vlády Smeru-SD, ktorých bol pán Kaliňák súčasťou v pozícii ministra vnútra, slobodné v konaní,“ priblížila hovorkyňa.

Dôkazom toho má byť skutočnosť, že „ľudia spriaznení s vládami Smeru vypovedajú o vážnych podozreniach z obrovských korupčných krokov a ďalších závažných podozrení z trestných činov“.

Ako ďalej uviedla, na základe svedeckých výpovedí priamych účastníkov páchania trestnej činnosti sú ľudia vyšetrovaní, žalovaní „a v prípadoch nominantov vlád pod vedením strany Smer dokonca odsúdení“.

Ďalšie dôležité správy

Peter Pellegrini a Zuzana Čaputová
Neprehliadnite

Predbehol prezidentku. Najdôveryhodnejším politikom je Peter Pellegrini