Súbeh pomalšieho rastu, vyššej inflácie a vyšších úrokových sadzieb zvyšuje podnikateľské riziká. Týka sa to najmä odvetví stavebníctva, dopravy, telekomunikácií, strojov a zariadení, maloobchodu, vybavenia domácností, elektroniky, automobilového a textilného priemyslu. V rámci nového ekonomického výhľadu na roky 2023 a 2024 to konštatovali odborníci z Allianz Trade, medzinárodného poisťovateľa pohľadávok patriaceho do skupiny Allianz.

Európa sa bude predierať energetickou krízou

Rast globálnej ekonomiky by sa mal podľa nich v tomto roku spomaliť na 1,4 percenta z vlaňajších 2,9 percenta. V budúcom roku predpovedajú mierne zotavenie hospodárstva s rastom na úrovni 2,8 percenta. Medzi jednotlivými krajinami však očakávajú výrazné rozdiely.

Vyspelé ekonomiky by mali v tomto roku zaznamenať plytkú recesiu s poklesom o 0,1 percenta. Naopak, rast rozvíjajúcich sa trhov by mal v roku 2023 zostať stabilný na úrovni 3,3 percenta, čo podporuje najmä opatrné opätovné otvorenie Číny po predchádzajúcich prísnych pandemických obmedzeniach.

„Európa sa bude predierať pokračujúcou energetickou krízou, kým oživenie v USA obmedzuje zdržanlivý mix opatrení," priblížil riaditeľ Allianz Trade na Slovensku Peter Mucina. Trvalo vysoké ceny energií by mali tlačiť ekonomiku eurozóny do recesie.

„Predpokladáme, že v rámci eurozóny poklesne HDP v roku 2023 o 0,4 percenta, pričom nasledujúci rok stúpne o 1 percento, čo by sa dalo prirovnať k podobne slabému oživeniu po dlhovej kríze eurozóny v roku 2012. Celkovo vidíme riziko, že energetická kríza posunie Európu na nižšiu trajektóriu rastu," doplnil Mucina.

Inflácia zostane podľa odhadov poisťovacej spoločnosti v najbližšom období vysoká. V tomto roku má dosiahnuť na globálnej úrovni priemernú hodnotu 6,4 percenta, v roku 2024 by sa mala znížiť na 3,9 percenta.

Šok v oblasti ziskovosti

V eurozóne by mali ceny energií aj v tomto roku vysvetľovať približne tretinu celkovej inflácie, v porovnaní s takmer 50 percent vlani. Celkovo v eurozóne očakávajú infláciu na úrovni 6,1 percenta v roku 2023 a jej spomalenie na 2,6 percenta v roku 2024.

„Energetická kríza znamená pre európske firmy obrovský šok v oblasti ziskovosti, ktorý môžu vlády kompenzovať len čiastočne," upozornil Allianz Trade. Rôzne fiškálne balíčky sú podľa spoločnosti dostatočné na to, aby sa zabránilo silnej vlne insolvencií vo väčšine dotknutých sektorov, ale nebudú plne kompenzovať odhadované dodatočné náklady na energie.

Firmy rýchlo prispôsobujú svoje očakávania na rok 2023 a s rastúcou neistotou tak klesá aj podnikateľská nálada.

„Okrem toho sa rozbehol aj cyklus prepúšťania vzhľadom na nárast nákladov práce, najmä v odvetviach, ktoré počas pandémie zaznamenali silný rozmach, napríklad technológie," dodala poisťovacia spoločnosť.

Ďalšie dôležité správy

KK25 Štokholm - Na snímke šéf Americkej centrálnej banky (Fed) Jerome Powell hovorí na podujatí organizovanom švédskou centrálnou bankou 10. januára 2023 v Štokholme. Pri boji s infláciou je životne dôležitá nezávislosť americkej centrálnej banky (Fed) od politického vplyvu, uviedol šéf Fedu Jerome Powell. Stabilizácia cien totiž vyžaduje ťažké rozhodnutia, ktoré môžu byť politicky nepopulárne. FOTO TASR/AP
Federal Reserve Chair Jerome Powell participates in a panel during a Central Bank Symposi
Neprehliadnite

Snaha o krotenie vysokých cien naráža na komplikácie. Inflácia mutuje