Bývalý veľvyslanec USA pri OSN a exporadca Donalda Trumpa pre národnú bezpečnosť John Bolton povedal, že pomáhal plánovať pokusy o štátne prevraty v cudzích krajinách.

Bolton sa tak vyjadril pre televíziu CNN po vypočutí v Kongrese v súvislosti s útokom na  Kapitol zo 6. januára 2021. Zákonodarcovia v utorok obvinili bývalého prezidenta Donalda Trumpa z podnecovania násilia v zúfalej snahe zostať pri moci po prehratých voľbách v roku 2020.

Bolton však naznačil, že Trump nebol dostatočne kompetentný na to, aby uskutočnil „starostlivo naplánovaný štátny prevrat".

„Keď niekto pomáha plánovať štátne prevraty - nie tu, ale viete, (na) iných miestach - to si vyžaduje veľa práce. A to on (Trump) neurobil," spresnil.

Moderátor sa Boltona opýtal, ktoré pokusy o prevrat mal na mysli.

„Nebudem zachádzať do detailov," odpovedal Bolton. Následne ale spomenul Venezuelu. „Ukázalo sa, že to nebolo úspešné. Nie že by sme s tým mali až tak veľa spoločného, ale videl som, čo je potrebné, aby sa opozícia pokúsila zvrhnúť nezákonne zvoleného prezidenta, a nepodarilo sa im to," povedal.

V roku 2019 Bolton ako poradca pre národnú bezpečnosť verejne podporil výzvu venezuelského opozičného lídra Juana Guaidóa, aby armáda podporila jeho snahu o zosadenie socialistického prezidenta Nicolása Madura, pričom tvrdil, že Madurovo znovuzvolenie bolo nelegitímne. Maduro nakoniec zostal pri moci.

„Mám pocit, že sú tu aj iné veci, ktoré ste mi nepovedali (okrem Venezuely)," vŕtal moderátor CNN, čo aj vyvolalo Boltonovu odpoveď: „Som si istý, že sú."

Mnohí odborníci na zahraničnú politiku v priebehu rokov kritizovali históriu intervencií Washingtonu v iných krajinách, od jeho úlohy pri zvrhnutí vtedajšieho iránskeho nacionalistického premiéra Mohammada Mosaddegha v roku 1953 a vojny vo Vietname až po invázie do Iraku a Afganistanu.

Je však veľmi nezvyčajné, aby americkí predstavitelia otvorene priznali svoju úlohu pri podnecovaní nepokojov v cudzích krajinách.

„John Bolton, ktorý pôsobil na najvyšších postoch v americkej vláde vrátane veľvyslanca OSN, sa bez okolkov chváli, že pomáhal plánovať prevraty v iných krajinách," napísal na Twitteri Dickens Olewe, novinár BBC z Kene.

Ďalšie dôležité správy

Pentagon, Washington
Neprehliadnite

Nemôžeme si dovoliť bojovať do posledného Ukrajinca, tvrdí Trumpov plukovník