Poľský prezident Andrzej Duda vyhlásil vo štvrtok výnimočný stav v regiónoch, ktoré sa nachádzajú na hraniciach s Bieloruskom, pre situáciu spojenú s prílivom nelegálnych migrantov. Oznámil to prezidentov hovorca po tom, ako Duda podpísal výnos o vyhlásení výnimočného stavu, informuje agentúra PAP.

Výnimočný stav bude trvať 30 dní a týkať sa bude Lubelského a Podleského vojvodstva. Prezidentovo rozhodnutie však ešte musí potvrdiť parlament.

Bezprostredným dôvodom na vyhlásenie núdzového stavu je kríza spôsobená ťažkou situáciou 30 blízkovýchodných migrantov, ktorí uviazli na poľsko-bieloruských hraniciach, pretože ich Poľsko odmietlo prijať. Migranti sú tam uviaznutí už tri týždne.

Plot na hraniciach medzi Lotyšskom a Bieloruskom
Neprehliadnite

Lotyšskí pohraničníci natočili na video komunikáciu uniformovaných Bielorusov s migrantmi

O vyhlásenie núdzového stavu požiadala prezidenta začiatkom tohto týždňa poľská vláda. Premiér Mateusz Morawiecki vtedy vyhlásil, že situácia na hraniciach s Bieloruskom je krízová a napätá.

Poľsko, rovnako ako Litva, čelí v ostatných týždňoch náporu migrantov prichádzajúcich z Bieloruska. Viacerí predstavitelia týchto krajín obviňujú z organizovania nelegálnej migrácie režim bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, ktorý sa tak podľa nich snaží vyvolať v EÚ nestabilitu. Bieloruský líder ešte koncom mája oznámil, že jeho krajina v reakcii na tvrdšie západné sankcie už nebude brániť migrantom postupovať ďalej do EÚ.

Poľsko pre krízu spôsobenú nelegálnou migráciou natiahlo pozdĺž hraníc s Bieloruskom ostnatý drôt a začalo aj s výstavbou 2,5 metra vysokého plota.