Poľský parlament schválil návrh zákona, ktorý v budúcom roku zmrazí ceny elektriny pre domácnosti na tohtoročných úrovniach. Informovala o tom agentúra PAP.

Poľská vláda sa snaží znížiť ceny elektriny

Cieľom zákona je zabrániť prudkému nárastu nákladov domácností na elektrinu. Podľa agentúry Reuters poľský parlament tiež zrušil povinnosť elektrárenských spoločností predávať elektrinu na komoditnej burze. Úrad pre reguláciu energetického trhu tento krok kritizuje, vláda si však od neho sľubuje zníženie cien elektriny, píše Reuters.

Poľsko je vo výrobe elektriny silne závislé od uhlia. Tento rok v reakcii na vojnu na Ukrajine zaviedlo embargo na dovoz uhlia z Ruska, čo viedlo k nedostatku tohto paliva a k nárastu jeho ceny, upozorňuje PAP. Poukazuje tiež na náklady poľských elektrární súvisiace s nutnosťou nakupovať emisné kvóty.

Väčšina poslancov hlasovala za návrh

Návrh zákona o zmrazení cien elektriny získal v parlamente silnú podporu. Hlasovalo zaň 414 poslancov, proti bol iba jediný. Ďalších 26 poslancov sa hlasovania zdržalo. Zmrazenie sa podľa zákona bude v základnej podobe vzťahovať na ročnú spotrebu do dvoch megawatthodín. U rodín s najmenej tromi deťmi a u poľnohospodárov bude ročný limit predstavovať tri megawatthodiny. Za elektrinu nad stanovený limit budú musieť domácnosti platiť trhové ceny.

Domácnosti budú mať podľa zákona tiež možnosť získať desaťpercentné zníženie ceny v prípade, že sa im podarí zredukovať spotrebu elektriny o desať percent. Vláda bude elektrárenským podnikom za zvýhodnené ceny elektriny pre domácnosti poskytovať kompenzácie, píše PAP. Podľa pondelkového vyhlásenia vlády bude zmrazenie cien elektriny stáť poľský rozpočet okolo 23 miliárd zlotých.

Ďalšie dôležité správy

EBE 18 Varšava - Šéf poľskej vládnej strany Právo a Spravodlivosť (PiS) Jaroslaw Kaczyňski počas tlačovej kionferencie vo Varšave 22. februára 2022. Kaczyňski v utorok vyhlásil, že sankcie Západu voči Rusku by mali zahŕňať aj samotného ruského prezidenta Vladimira Putin a tiež s ním spriaznených ruských oligarchov. FOTO TASR/AP

Poland's deputy prime minister and head of the ruling party, Jaroslaw Kaczynski speaks during a news conference with Defense Minister Mariusz Blaszczak in Warsaw, Poland
Neprehliadnite

Poľská vláda chce pre domácnosti na budúci rok zmraziť cenu elektriny