Poľský Sejm v stredu večer schválil novelu mediálneho zákona umožňujúcu vlastníctvo médií v Poľsku iba subjektom sídliacim v krajinách Európskeho hospodárskeho priestoru (EHS).

Tieto subjekty zároveň nesmú byť závislé od spoločností či osôb registrovaných mimo EHS. Za novelu hlasovalo 228 poslancov, 216 bolo proti a desať sa zdržalo.

Opozícia tento zákon vníma ako útok na súkromnú televíziu TVN24, ktorú vlastní americká spoločnosť Discovery prostredníctvom subjektu registrovaného v Holandsku.

Parlamentné hlasovanie v priamom prenose vysielala televízia TVP Info.

Ako zhodnotila agentúra AP, ak zákon podpíše prezident Andrzej Duda, Discovery bude musieť predať svoj rozhodujúci podiel v televízii TVN24. Tá sa dlhodobo stavia kriticky voči vláde. AP zároveň zdôraznila, že v praxi sa tento zákon dotkne iba TVN24.

Opozícia: Kupovanie hlasov

Sejm popoludní na návrh opozície odhlasoval odklad rokovania o zákone na september, avšak po opakovanom hlasovaní iniciovanom predsedníčkou parlamentu Elzbietou Wittekovou z vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) sa v debate napokon pokračovalo. Opozícia obvinila vládu z kupovania poslaneckých hlasov.

Podľa poľskej vlády má zákon zamedziť šíreniu vplyvu Ruska a Číny. Opozícia však zákon vníma ako pokus vlády obmedziť nezávislosť masmédií v krajine.

„Stali sme sa svedkami poľutovaniahodného predstavenia v Sejme, inscenácie bezprávia a porušovania pravidiel. Svedčí to o tom, že PiS necúvne pred ničím, aby presadila svoje stanovisko,“ uviedla podpredsedníčka Senátu Gabriela Morawski-Stanecká.

Washington už varoval, že neobnovenie licencie spravodajskej televízii TVN 24 by mohlo ohroziť budúcu americkej investície v Poľsku, zatiaľ čo poľskí opoziční politici zákon odsúdili ako útok na slobodu médií, napísala agentúra Reuters.

Štátny prevrat, tvrdí Gazeta Wyborcza

„Dnešné hlasovanie je útokom na slobodu, útokom na médiá, ktoré sú nezávislé na vláde,“ citovala opozičného poslanca Grzegorz Schetyna.

„PiS vykonáva štátny prevrat," nadpísal komentár o dianí v snemovni opozičnej denník Gazeta Wyborcza. V reakcii na hlasovanie vypukli živelné protesty vo Vroclave a Krakove.

„Vraždia nám slobodné médiá, je to atentát na Poľsko,“ citoval denník jednu z demonštrantiek.

 Návrh zákona je považovaný za kľúčovú skúšku pre prežitie médií v Poľsku, podotkla agentúra AP. Do ulíc poľských miest v utorok vyšli tisíce ľudí, aby demonštrovali na obranu slobody médií.

Odchod Dohody tomu nezabránil

Strana Dohoda (Porozumienie) predtým oznámila, že opúšťa vládnu koalíciu vedenú stranou Právo a spravodlivosť (PiS) v reakcii na plánované odvolanie vicepremiéra a ministra rozvoja, práce a technológií Jaroslawa Gowina (Dohoda).

Dohoda naposledy kritizovala daňové reformy, ktoré sú súčasťou poľského programu ekonomického rozvoja. Gowin okrem toho odmietal podporiť aj spomínanú novelu mediálneho zákona.

Vláda sa tak ocitla v menšinovom postavení a stredajšia parlamentná dráma okolo novely mediálneho zákona viedla k špekuláciám o možných predčasných voľbách.

Predseda najsilnejšej poľskej strany PiS a vicepremiér Jaroslaw Kaczynski
Neprehliadnite

Kaczyńskému v Poľsku sa rozpadáva koalícia, odchádza menšia strana. Je za tým aj mediálny zákon