Poľský minister poľnohospodárstva Henryk Kowalczyk v stredu oznámil, že odstupuje po protestoch farmárov proti vývozu obilia z Ukrajiny, ktorý podľa nich znižuje trhové ceny.

Varšava uviedla, že požiadala Európsku úniu o pomoc, keďže čelí dôsledkom prílevu ukrajinského obilia do európskeho bloku po ruskej invázii, ktorá obmedzila vývoz cez ukrajinské čiernomorské prístavy.

Minister Kowalczyk vyhlásil, že nedávny návrh EÚ na predĺženie bezcolného dovozu ukrajinských obilnín podnietil jeho rozhodnutie odstúpiť. „Veľmi jasne ukazuje, že túto základnú požiadavku farmárov Európska komisia nesplní,“ povedal Kowalczyk novinárom, pričom odmietol kladenie akýchkoľvek otázok.

Jeho rezignácia prichádza v deň, keď ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj navštívi Poľsko, kde sa stretne s poľskými predstaviteľmi a prihovorí sa verejnosti v historickom centre Varšavy.

Podľa poľského premiéra Mateusza Morawieckého sa bude počas vzájomných rokovaní diskutovať aj o dovoze obilia a ďalších poľnohospodárskych produktov z Ukrajiny.

Poľsko je jedným z najvernejších spojencov Ukrajiny počas vojny s Ruskom, no zaznamenalo vlnu protestov farmárov, ktorí tvrdia, že prílev obilia z Ukrajiny ohrozuje ich živobytie.

Ďalšie dôležité správy

KK11 Ostrava - Na snímke brikety uhlia na predajnom mieste v Ostrave 11. novembra 2022. Vysoké ceny energie spojené s ruskou inváziou na Ukrajinu vydláždili opätovnú cestu návratu uhlia, čo ohrozuje klimatické ciele a ohrozuje zdravie v dôsledku zvýšeného znečistenia.  FOTO TASR/AP
Coal briquettes are piled up at a selling point in Ostrava, Czech Republic, Friday, Nov. 11, 2022. High energy prices linked to Russia's war in Ukraine have paved the way for coal’s comeback, endangering climate goa
Neprehliadnite

Poľsko neukončí výrobu energie z uhlia, kým ju nenahradí jadrovou energiou