V Poľsku tento rok skrachovalo 3 000 obchodov, čo je najviac za posledných päť rokov. Očakáva sa, že tento rok padne rekord. Dôvodom sú dopady pandémie koronavírusu a nárast nákupov na internete. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti Dun & Bradstreet Poland. Celkovo je tak v krajine 373-tisíc kamenných predajní. Pokles síce nie je percentuálne vysoký, ale predstavuje zmenu trendu posledných rokov.

Rekordne vysoký počet bankrotov

„Ak bude tento vysoký trend pokračovať aj v ďalších šiestich mesiacoch, potom možno na konci roka 2022 očakávať rekordne vysoký počet bankrotov za posledné roky, presahujúci 5 000," uviedol hovorca Dun & Bradstreet Poland Tomasz Starzyk. Navyše len za prvý polrok už pozastavilo činnosť vyše 4 500 kamenných predajní. Najviac ich zaniká v sektore zmiešaného tovaru, potom nešpecializované predajne a tiež obchody s oblečením.

„Teraz platíme vysoký účet za posledné dva roky pandémie covidu-19 a následného lockdownu. Maloobchod navyše čoraz viac pociťuje dopad rozvoja e-commerce, ktorého podiel na trhu rýchlo rastie, "dodáva Starzyk.

Veľkým nákupným reťazcom sa darí

Veľkým nákupným reťazcom sa darí na zmenšujúcom sa trhu. Žabka, ktorá pôsobí aj v Česku, otvára ročne vyše 1 000 predajní. Francúzsky reťazec Carrefour vo výročnej správe uviedol, že vlani v Poľsku sprevádzkoval 20 nových pobočiek a tento rok sa ich chystá otvoriť viac ako 170. Podľa Macieja Kroenkea zo spoločnosti PwC Poland reťazce ťažia z konsolidácie trhu, pretože si môžu vyjednať lepšie obchodné podmienky a ponúkajú výrobky vlastných značiek.

Hypermarkety evidujú pokles zákazníkov 

Inflácia však nenahráva hypermarketom, od ktorých sa spotrebitelia odvracajú už dlhší čas. Ponúkajú síce nízke ceny a veľký výber,  v čase vysokých cien pohonných hmôt však zákazníci uprednostňujú viac menších lacných nákupov v susedstve pred jedným väčším lacným nákupom v mieste, kam sa musia dopraviť.

Odevné reťazce prechádzajú na predaj na viacerých kanáloch. Modernizujú alebo obmedzujú sieť kamenných pobočiek a rozvíjajú predaj na internete.

Ďalšie dôležité správy

Peňaženka
Neprehliadnite

Čoraz viac Nemcov má hlboko do peňaženky, vyhľadávajú pomoc potravinových bánk