Domácnosti v Poľsku trápi nedostatok paliva a tak v krajine začala prekvitať nezákonná ťažba uhlia, píše agentúra Bloomberg.

Poľský vodič taxíka Grzegorz tvrdí, že mu neustále zvoní telefón. Až taký veľký je vraj dopyt ľudí po jeho službách, no nemyslí tým odvoz.

Grzegorz zavesil „taxikárčenie“ na klinec a začal sa venovať oveľa lukratívnejšej práci – nezákonnej ťažbe uhlia. V jeho rodnom meste Walbrzych sa totiž ložiská tejto suroviny nachádzajú iba meter pod povrchom polí, rekreačných oblastí či dokonca záhrad.

Štvorčlenný tím dokáže za hodinu vykopať až tonu uhlia, čím si za pol dňa práce dokáže každý člen zarobiť tisíc poľských zlotých (213 eur), čo je približne 60 percent toho, čo priemerný obyvateľ zarobí za týždeň.

„Moje žena je proti a bojí sa o mňa, ale ako vodič taxíka by som takéto peniaze zarobiť nedokázal,“ vysvetľuje Grzegorz.

Vláda nestíha držať krok

Rusko sa pre svoju vojnu na Ukrajine rozhodlo prerušiť dodávky plynu potrebného na výrobu elektriny. Na celom svete preto špinavé palivá zažívajú svoj veľký návrat. Situácia je však omnoho vážnejšia v Poľsku, pretože tu je ešte stále príliš veľa domácností závislých od kúrenia uhlím, ktorého nedostatok poľská vláda odmieta priznať.

Zásoby tejto suroviny sa pomaly míňajú a teploty klesajú. Vláda vo Varšave sa uhlie snaží zabezpečiť, pričom distribúciu necháva na obce. Niektoré sklady uhlia však už boli nútené túto surovinu kúpiť v miestnych supermarketoch, pretože dodávatelia už krátko po začiatku vojny na Ukrajine prišli o všetky zásoby. Bloomberg dodáva, že to podkopalo slová poľského prezidenta Andrzeja Dudu, ktorý obyvateľov svojej krajiny ubezpečil, že Poľsko má dosť uhlia aj na dvesto rokov.

Veľký návrat

Poliaci sa rozhodli situáciu zobrať do vlastných rúk. Nedostatok paliva riešia napríklad aj pálením odpadkov, v dôsledku ktorého dochádza k zhoršeniu kvality ovzdušia v krajine. Alarmujúce to je práve z toho dôvodu, že tri hlavné poľské mestá – Varšava, Krakov a Vroclav – sa tento mesiac dostali do prvej desiatky najviac znečistených miest na svete.

Obyvatelia mesta Walbrzych, z ktorej pochádza aj taxikár Grzegorz, zas za uhlím cestujú do Českej republiky alebo sa venujú nezákonnej ťažbe. S počtom obyvateľov stotisíc sa ekonomika mesta spoliehala na ťažbu uhlia až dve storočia, kým v roku 2000 nedošlo k uzatvoreniu poslednej oficiálnej jamy.

V dôsledku úpadku tohto priemyslu prišli o prácu tisíce ľudí. Nezákonná ťažba teda nie je novinkou, skôr činnosťou, ktorá zažíva svoj návrat.

Takzvané „jamy chudobných“ vznikajú aj na poliach či v lesoch a posiate sú nimi dokonca aj malé súkromné záhrady na predmestí Walbrzychu. Jeden z obyvateľov na margo nezákonnej ťažby poznamenal, že niektorí ľudia potrebujú peniaze, iní zas uhlie. Vedenie mesta začalo na miesta, ktoré majú títo „baníci“ v obľube, vysielať hliadky.

Grzegorz na záver dodáva, že hoci ťažbu využíva na to, aby dobre zarobil, tak ňou aj pridáva ruku k dielu a pomáha Poľsku sa doslova „vyhrabať“ z najhoršej energetickej krízy posledných desaťročí

Ďalšie dôležité správy

Ruská vojna na Ukrajine odhalila zraniteľnosť európskych dodávok paliva. V Poľsku domácnosti začali hromadiť odpad, ktorým nahrádzajú uhlie potrebné na vykurovanie svojich domovov
Neprehliadnite

Energetická kríza núti Poliakov k zúfalému kroku. Namiesto uhlia kúria odpadkami