V Poľsku nariadili zatvorenie 12 uhoľných baní na tri týždne po tom, ako sa medzi ich zamestnancami rozšíril nový druh koronavírusu. Informovala o tom v pondelok agentúra AP s odvolaním sa na oznámenie poľského vicepremiéra Jaceka Sasina.

K tomuto opatreniu dochádza v čase, keď vysoký počet nakazených zaznamenali v uhoľných baniach v regióne Sliezsko na juhu krajiny, ktoré je momentálne v Poľsku epicentrom nákazy. J. Sasin uviedol, že opatrenie nadobudne účinnosť od utorka a jeho cieľom je zabrániť šíreniu nákazy. Dodal, že baníci budú aj počas trojtýždňového prerušenia ťažby naďalej dostávať riadny plat.

V sobotu zaznamenali v Poľsku 576 nových infikovaných a v nedeľu 575, čo predstavuje doteraz najvyšší nárast za dva dni za sebou v krajinách EÚ, poznamenala agentúra AFP.

Americké technologické giganty dosiahli na burze nové rekordné hodnoty.
Neprehliadnite

Svetová banka: Globálna ekonomika tento rok klesne o 5,2 percenta

Ako uvádza poľské ministerstvo zdravotníctva, takmer dve tretiny nových prípadov sú spojené so zamestnancami uhoľnej bane Zofiówka v meste Jastrzebie-Zdrój v Sliezskom vojvodstve a ich rodinnými príslušníkmi. Štátna spoločnosť JSW, ktorá baňu vlastní, v nedeľu na Twitteri uviedla, že vysoký počet nakazených zaznamenali aj v ďalšej bani v obci Pniówek.

V Poľsku doteraz zaevidovali približne 27-tisíc prípadov nákazy koronavírusom, čo je oveľa menej ako zaznamenali v mnohých ďalších európskych krajinách. Takmer 5-tisíc  infikovaných sú zamestnanci uhoľných baní. Ide o mimoriadne vysokú mieru infekcie v tomto odvetví, keďže v štáte s 38 miliónmi obyvateľov je len 82-tisíc baníkov, všíma si AP.