Po štyroch kvartáloch poklesu zaznamenala poľská ekonomika v 2. štvrťroku rekordný medziročný rast na úrovni takmer 11 percent. Napriek tomu výsledok mierne zaostal za odhadmi ekonómov. Informovala o tom agentúra PAP.

Ako uviedol v piatok poľský štatistický úrad GUS, ktorý zverejnil predbežný odhad, hrubý domáci produkt (HDP) vzrástol v 2. štvrťroku medziročne o 10,9 percenta po tom, ako v prvých troch mesiacoch zaznamenal pokles o 0,9 percenta. Výsledok iba tesne zaostal za očakávaniami analytikov oslovených agentúrou PAP, ktorí počítali s rastom o 11 percent.

Na medzikvartálnej báze po úprave o sezónne vplyvy zaznamenala poľská ekonomika rast o 1,9 percenta. V 1. štvrťroku oproti poslednému kvartálu roka 2020 vzrástla ekonomika po úprave smerom nahor o 1,3 percenta. Aj v tomto prípade rast zaostal za očakávaniami, keď ekonómovia počítali s medzištvrťročným rastom v 2. kvartáli na úrovni 2,1 percenta.

Podľa Poľského ekonomického inštitútu (PIE) je hrubý domáci produkt v súčasnosti vyšší než pred pandémiou. PIE očakáva, že v 2. polroku by tempo rastu malo dosiahnuť približne 5 percent.

WA 45 Varšava - Bývalý šéf Európskej rady a poľský expremiér Donald Tusk počas prejavu pred delegátmi na zjazde poľskej hlavnej opozičnej strany Občianska platforma (PO) vo Varšave v sobotu 3. júla 2021. Tusk sa v sobotu stal predsedom opozičnej strany Občianska platforma. Nahradil Borysa Budku, ktorý predtým rezignoval.  Tusk návratom na poľskú politickú scénu tak obnoví rivalitu so šéfom PiS Jaroslawom Kaczyňským, analyzuje AFP. FOTO TASR/AP

Former European Union leader and Poland's ex-prime
Neprehliadnite

Chce byť opät premiérom: Tusk sa stal šéfom poľskej opozičnej strany Občianska platforma