V Poľsku pribudlo od pondelka rekordných 16 300 nových prípadov nákazy koronavírusom a 132 súvisiacich úmrtí. Denný prírastok nakazených je vôbec najvyšší od začiatku pandémie. Informovala o tom v utorok agentúra PAP s odvolaním sa na údaje poľského ministerstva zdravotníctva.

Od vypuknutia pandémie zaznamenali v Poľsku už celkovo 280 229 prípadov nákazy. Ochorenie Covid-19 si tam doteraz vyžiadalo 4 615 obetí. Hospitalizovaných s potvrdenou nákazou je aktuálne 13 291 ľudí, ďalších 442 109 osôb je v karanténe a 54 440 pod hygienicko-epidemiologickým dohľadom. Z ochorenia sa v Poľsku uzdravilo 119 237 ľudí.

Pozitívny výsledok testu na koronavírus počas uplynulého víkendu mal aj poľský prezident Andrzej Duda. V pondelok prostredníctvom svojho poradcu informoval, že sa už cíti lepšie a pracuje z domácej karantény.

WA 9 Kyjev - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj  (vľavo) a poľský prezident Andrzej Duda  sa zdravia päsťami počas stretnutia v Kyjeve v pondelok 12. októbra 2020. FOTO TASR/AP 

Ukrainian President Volodymyr Zelenskiy, left, and Polish President Andrzej Duda bump fists as they meet in Kyiv, Ukraine, Monday, Oct. 12, 2020. (Valentyn Ogirenko, Pool via AP)
Neprehliadnite

Poľský prezident Duda mal pozitívny test na koronavírus

Prvý prípad nákazy novým koronavírusom, ktorý sa do zvyšku sveta rozšíril z pevninskej Číny, zaznamenali v Poľsku štvrtého marca. Stav epidémie bol v štáte vyhlásený 20. marca a 31. marca poľská vláda zaviedla ďalšie opatrenia obmedzujúce pohyb osôb. Niektoré z opatrení boli zrušené 20. apríla a následne dochádzalo v máji a júni k ich ďalšiemu postupnému uvoľňovaniu.

Opätovne sa reštrikcie v krajine sprísňujú od augusta. Od minulej soboty je celé Poľsko tzv. červenou zónou a príslušné obmedzenia zahŕňajúce čiastočné uzavretie škôl či reštaurácií tak platia na celom území krajiny.

Pipes with the logo of Gazprom
Neprehliadnite

Poľsko vymeralo ruskému Gazpromu rekordnú pokutu za Nord Stream 2