Poľsko zatiaľ dokončilo výstavbu trvalého oplotenia na 60 kilometroch svojej hranice s Bieloruskom. V sobotu o tom informovala pohraničná stráž. Výstavba hraničného plota ide podľa plánu a mal by byť hotový do konca júna, uviedli poľské orgány.

Hranica medzi Poľskom a Bieloruskom má 418 kilometrov, z čoho 186 kilometrov tvorí pozemná hranica. Vlani koncom leta a na jeseň sa v tejto oblasti výrazne zhoršila situácia súvisiaca s tisíckami migrantov, ktorí sa pokúšali nelegálne dostať na územie Európskej únie.

Pozýval migrantov

EÚ obviňuje bieloruského autoritárskeho vodcu Alexandra Lukašenka, že zámerne nabádal migrantov z krízových oblastí, prevažne z Blízkeho východu, aby sa vydali na cestu do Bieloruska s prísľubom, že im tam umožnia prejsť cez hranice na územie EÚ.

Nárast počtu nelegálnych prechodov cez bielorusko-poľskú hranicu v posledných týždňoch môže podľa miestnych orgánov súvisieť aj so zlepšujúcim sa počasím. Len za piatok sa o to podľa pohraničnej stráže pokúsilo 76 osôb.

Plot za 263 miliónov

Vojaci už na konci augusta na niektorých úsekoch hranice postavili dočasné oplotenie z ostnatého drôtu, vysoké približne 2,5 metra, aby tak migrantom sťažili prechod. Tento dočasný plot od konca januára postupne nahrádzajú 5,5 metra vysokou bariérou s nainštalovanými kamerovými systémami a detektormi pohybu.

Na výstavbu bariéry je vyčlenený rozpočet 1,2 miliardy zlotých (263 miliónov eur).

Ďalšie dôležité správy

Presidents of Russia and United States meet in New York
Neprehliadnite

Američania nám Rusko zvolili za nepriateľa. Nepriateľ voľbu prijal