Poľský premiér Mateusz Morawiecki žiada mimoriadny summit. Dôvodom je situáciu v Bielorusku. „Musíme podporovať Bielorusov v solidarite pri hľadaní slobody," pre Belsat TV komentuje situáciu hovorca predsedu vlády. „Poľské ministerstvo zahraničných vecí tiež vyzvalo bieloruských činiteľov, aby zastavili kroky stupňujúce situáciu a začali dodržiavať základné ľudské práva," píše sa vo vyhlásení ministerstva.

Ako uvádza TAST, Morawiecki podľa hovorcu poľskej vlády apeloval na predsedníčku Európskej komisie Ursulu von der Leyenovú a predsedu Európskej rady Charlesa Michela, aby v súvislosti s Bieloruskom zvolali mimoriadny summit EÚ. 

TASR ďalej informuje, že Poľský rezort diplomacie medzitým vyjadril hlboké znepokojenie nad ostrým zákrokom proti povolebným protestom v Bielorusku. Zdôraznil, že tvrdá reakcia uniformovaných zložiek, použitie sily voči pokojným protestujúcim a svojvoľné zatýkanie je neprijateľné.

Bieloruská ľudskoprávna organizácia Viasna uviedla, že pri policajnom zásahu proti demonštrantom tvrdiacim, že nedeľné voľby boli zmanipulované, zadržala polícia najmenej 213 ľudí. Pri celonárodných protestoch zomrel jeden človek a desiatky ďalších utrpeli zranenia, komentuje TASR.

JB 31 Minsk - Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko hádže do urny svoj hlas počas hlasovania v prezidentských voľbách vo volebnej miestnosti v Minsku 9. augusta 2020. V Bieloruska sa v nedeľu konajú v poradí šieste voľby hlavy štátu od roku 1991, keď táto bývalá sovietska republika získala nezávislosť. Prvýkrát v moderných dejinách Bieloruska sa voľby uskutočnia bez účasti širokého spektra medzinárodných pozorovateľov, upozornila agentúra TASS. FOTO TASR/AP

Belarusian President Alexander Luka
Neprehliadnite

Oficiálnym výsledkom volieb v Bielorusku neverí takmer nikto

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenský žiadal Bielorusov o toleranciu, dialóg a zdržanie sa násilia. „Chceme, aby Bielorusko bolo skutočne nezávislou a demokratickou krajinou," dodáva Zelenský.

V noci vyjadrili prezidenti Poľska a Litva obavy z aktuálnych udalostí v Bielorusku. V spoločnom vyhlásení vyzývajú Andrzej Duda a Gitanas Nausėda na dodržiavanie základných demokratických štandardov. Prvé blahoželania k výsledkom volieb v Bielorusku pochádzajú od čínskeho vodcu Si Ťin-pchinga. Lukašenkovi blahoželal aj prezident Kazachstanu, Kasym-Žomart Tokajev. S inormáciami prišiel portál Belsat TV.

K situácii v Bielorusku sa na Twitteri vyjadril aj český premiér Andrej Babiš. „Odsudzujem policajné násilie a brutálny policajný zásah proti pokojným demonštrantom v Minsku. Je to postup, ktorý do súčasnej Európy v žiadnom prípade nepatrí. Bielorusi majú právo na slobodu slova a demokraciu."