Poľsko uzatvorilo v piatok dve dohody s Južnou Kóreou na nákup 48 bojových lietadiel FA-50 v hodnote troch miliárd dolárov. Ich podpis súvisí so snahou Poľska posilniť svoje obranné a odstrašujúce schopnosti počas vojny na Ukrajine. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AP.

Historický deň

Podpisová ceremónia sa uskutočnila na vojenskom letisku v Janowe. Dokumenty podpísal poľský vicepremiér Mariusz Blaszczak, ktorý je zároveň ministrom obrany. Piatok nazval „historickým dňom, počas ktorého sa pred poľskými ozbrojenými silami otvorili nové perspektívy". Poľsko sa podľa neho pri nákupe nového vojenského vybavenia riadilo kritériami ako sú „potreba, modernosť, rýchlosť, istota a kompatibilita". „Všetky tieto kritéria boli splnené vďaka našej spolupráci s Južnou Kóreou," uviedol Blaszczak.

Na podpisovej ceremónii sa zúčastnil aj poľský prezident Andrzej Duda, ktorý je zároveň najvyšším veliteľom poľských ozbrojených síl, a juhokórejský minister pre správu obranného akvizičného programu (DAPA) Om Tong-hwan.

„Doteraz sme boli partnermi, a teraz môžeme povedať, že sme spojenci," uviedol Eom Dong-hwan.

Poľsko-kórejská spolupráca

Poľsko už v auguste podpísalo s Južnou Kóreou zmluvu v hodnote 5,8 miliardy dolárov na nákup juhokórejských tankov a húfnic. Podľa prvej z piatok podpísaných dohôd na nákup lietadiel FA-50 Fighting Falcon by prvých 12 strojov malo do Poľska doraziť v druhej polovici budúceho roka. Ich hodnota je 700 miliónov dolárov. Druhá dohoda v hodnote 2,3 milióna dolárov predpokladá dodávku ďalších 36 lietadiel medzi rokmi 2025 a 2028, špecifikáciu ich technických a bojových prvkov si určilo Poľsko.

Podľa Varšavy ide o jednu z najväčšia a najdôležitejších obranných dohôd uzatvorených v posledných rokoch. Poľská vláda sa snaží v rámci reakcie na ruskú inváziu na Ukrajinu posilniť vybavenie a bojové schopnosti svojej armády, píše AP.

Ďalšie dôležité správy

WA 21 Rembelszczyzna - Poľský premiér Mateusz Morawiecki reční v priestoroch plynovodu v poľskej obci Rembelszczyzna v stredu 27. apríla 2022. Ruský dodávateľ plynu Gazprom ohlásil v utorok 26. apríla, že od stredy 27. apríla ukončí dodávky plynu pre Bulharsko a Poľsko. Rusko po novom požaduje platbu za plyn v rubľoch, čo väčšina štátov EÚ vrátane Slovenska odmietla. FOTO TASR/AP 

Poland's Prime Minister Mateusz Morawiecki speaks to media at the gas station of Gaz-System in Rembelszczyzna, near
Neprehliadnite

Poľsko budú energetické opatrenia stáť v prepočte viac než 6 miliárd eur