Do Poľska prišlo cez štátne hranice z Ukrajiny od začiatku invázie Ruska na územie svojho suseda z 24. februára už približne 6,34 milióna ľudí, oznámila v sobotu ráno na Twitteri poľská Pohraničná stráž (SG). Informovala o tom agentúra PAP.

Podľa SG jej príslušníci vykonali v priebehu piatka približne 26 300 pohraničných kontrol ľudí vstupujúcich na poľské územie z Ukrajiny a v sobotu k 7:00 dosiahol počet príchodzích osôb okolo 8 300.

Pohraničná stráž tiež tweetovala, že v piatok odišlo z Poľska na Ukrajinu zhruba 25 200 ľudí. A z poľského územia na ukrajinské prešlo od začiatku vojny už dovedna 4,56 milióna jedincov.

V Poľsku je v súčasnosti legálne zamestnaných viac ako 400-tisíc ukrajinských utečencov, uviedol tento týždeň v rozhovore pre poľskú rozhlasovú stanicu Radio Koszalin štátny tajomník poľského ministerstva vnútra Pawel Szefernaker.

Uvedený politik hovoril aj o pripravovanej novele zákona o vojnových z utečencoch z Ukrajiny. Poľsko podľa jeho slov plánuje digitalizáciu určitých činností, ktorých zámerom je skrátiť rady na mnohých miestach, na ktorých sa pre ľudí utekajúcich pred vojnou vybavujú úradné veci.

Zákon o utečencoch bol už niekoľkokrát novelizovaný. Reguluje pravidlá pre ukrajinských vojnových utečencov v Poľsku vrátane legálnosti ich pobytu, práva na štúdium a prácu, ako aj prístupu k zdravotnej starostlivosti. Do platnosti vstúpil 12. marca a vzťahuje sa už aj na obdobie od 24. februára, teda začiatku ruskej invázie na Ukrajinu.

Ďalšie dôležité správy

WA 12 Varšava - Poľský minister obrany Mariusz Blaszczak (vľavo) a výkonný riaditeľ spoločnosti Hyundai Rotem Co. Lee Jong-bä si podávajú ruky po podpise zmluvy na nákup zbraní vo Varšave v stredu 27. júla 2022. Poľsko podpísalo v stredu vo Varšave v rámci posilňovania obrany krajiny zmluvy na nákup juhokórejských zbraní vrátane tankov, delostrelectva a bojových stíhačiek. Počet zmlúv, ktoré boli podpísané na ceremónii so zástupcami spoločností Korea Aerospace Industries a Hyundai, konkretizovan
Neprehliadnite

Poľsko uzatvorilo s Južnou Kóreou dohody o nákupe bojových lietadiel