Poľské ministerstvo zahraničných vecí si predvolalo nemeckého diplomata v súvislosti s údajnou zaujatosťou nemeckých médií pri pokrývaní kampane pred druhým kolo poľských prezidentských volieb. Informovala o tom vo štvrtok agentúra DPA.

WA 2 Lowicz - Na snímke úradujúci poľský prezident a prezidentský kandidát Andrzej Duda sa prihovára svojim podporovateľom po prvom kole prezidentslých volieb v poľskom meste Lowicz v nedeľu 28. júna 2020. Do druhého kola prezidentských volieb v Poľsku postupujú podľa očakávania Andrzej Duda a Rafal Trzaskowski. O tom, ktorý z nich sa stane prezidentom, voliči rozhodnú v druhom kole volieb 12. júla 2020. O úrad hlavy štátu sa okrem Dudu, Trzaskowského a Holowniu uchádzalo ešte osem kandidátov. P
Neprehliadnite

Prezidentský súboj v Poľsku: Žiadna fundamentálna zmena, opäť sa presadil duopol

Ministerstvo zahraničných vecí vo Varšave vo štvrtok uviedlo, že odmieta manipulácie a jednostranné hodnotenia prezidentských volieb v Poľsku. Takéto praktiky podľa neho charakterizovali nedávnu sériu článkov zverejnených v nemeckých a poľských médiách, ktoré majú nemeckých vlastníkov.

Tieto články podľa poľského rezortu diplomacie vytvárajú dojem, že uvedené médiá podporujú jednu zo súperiacich strán v druhom kole prezidentských volieb vypísanom na 12. júla.

Súperom súčasného prezidenta Andrzeja Dudu bude varšavský primátor Rafal Trzaskowski, kandidát centristickej Občianskej koalície (KO).

Duda: Nemecko sa snaží ovplyvniť voľby

S predstaviteľom poľského rezortu diplomacie sa stretol diplomat dočasne poverený vedením nemeckého veľvyslanectva vo Varšave, obchodný radca Knut Abraham. Nový nemecký veľvyslanec Arndt Freytag von Loringhoven totiž ešte nenastúpil do úradu, uvádza na svojej webovej stránke denník Die Welt.

Nemecké veľvyslanectvo konanie stretnutia potvrdilo, avšak neuviedlo nijaké ďalšie podrobnosti. Poľský prezident Duda v piatok 3. júla naznačil, že sa Nemecko pokúša zasahovať do prezidentských volieb v Poľsku, pripomína DPA.

Duda to vyhlásil po tom, čo poľský bulvárny denník Fakt, ktorého majiteľom je nemecká spoločnosť Axel Springer, informoval o prezidentskej milosti udelenej mužovi odsúdenému za pedofíliu.

Premiér Igor Matovič odcestoval na summit premiérov krajín V4 do Varšavy v piatok 3. júla 2020. Na snímke slovenský premiér Igor Matovič (vľavo) a poľský premiér Mateusz Morawiecki (vpravo) počas bilaterálneho stretnutia, ktoré sa konalo pred summitom premiérov krajín V4 na Úrade vlády vo Varšave. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Poľsko je pre Slovensko vzorom v boji proti korupcii, vyhlásil Matovič vo Varšave

Úrady ešte predtým vysvetlili, že udelená milosť sa týka len zrušenia súdneho zákazu kontaktu s obeťou a muž odsúdený za pedofíliu si odpykal celý trest. Denník Fakt napísal, že muž ukončil výkon trestu pred piatimi rokmi - v roku 2015.

Sporná titulná stránka denníka Fakt môže podľa niektorých komentátorov vzbudzovať dojem, že samotný prezident Duda je spájaný so sexuálnymi zločinmi.

Prezident Duda takisto kritizoval varšavského spravodajcu nemeckého denníka Die Welt, ktorý podľa DPA napísal, že Trzaskowski by mal Dudu vo voľbách poraziť. Spoločnosť Axel Springer sa k záležitosti odmietla vyjadriť.