Poľský prezident Andrzej Duda a ďalší poľskí predstavitelia v pondelok oslávili Deň poľských ozbrojených síl. Na oslavách sa zúčastnili aj americkí vojaci pôsobiaci v rámci stálej misie v Európe a ich veliteľ generál Darryl Williams. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AP.

Generál: Posolstvo sily a húževnatosti

Williams, ktorý je novým veliacim generálom armády Spojených štátov v Európe a Afrike, pre AP uviedol, že prítomnosť USA na oslavách má doručiť posolstvo "sily a húževnatosti". "Je to o odstrašovaní, o tom, ako byť silní. NATO je silné, poľský ľud je silný a stojíme bok po boku," uviedol Williams (foto v galérii).

Americkí vojaci sa už skôr zúčastnili na oslavách Dňa poľských ozbrojených síl, ktorý sa oslavuje 15. augusta a je pripomienkou víťazstva poľskej armády nad Červenou armádou v bitke o Varšavu v roku 1920. Avšak ich tohtoročná účasť je prvou od júnového summitu NATO, na ktorom sa rozhodlo o stálej prítomnosti americkej armády v Poľsku.

Duda: Rusko porušilo tabu

Duda vo svojom prejave venovanom tomuto sviatku uviedol, že sovietski velitelia si v roku 1920 boli istí, že zvíťazia, čím upozornil na paralelu s ruskou inváziu na Ukrajinu z 24. februára tohto roku. Ruský režim podľa neho „porušil tabu“ platné od druhej svetovej vojny, podľa ktorého nesmie žiadna krajina napadnúť druhú nezávislú krajinu s cieľom zbaviť ju jej nezávislosti alebo územia.

„Prešlo mnoho rokov, no jedna vec sa nezmenila - vždy, keď sa Rusko snaží obnoviť svoje impérium, je to impérium zla. Vždy pritom pácha vojnové zločiny,“ uviedol poľský minister obrany Mariusz Blaszczak pred začiatkom osláv.

Prehovoril aj ukrajinský hlavný veliteľ

Hlavná ceremónia sa uskutočnila na námestí Józefa Pilsudského v centre Varšavy. Ceremónia zahŕňala výmenu stráží pri hrobe neznámeho vojaka, pochod poľských vojakov z rôznych vetiev armády po ulici lemovanej poľskými vlajkami či vymenovanie nových generálov poľským prezidentom.

Poľským vojakom sa prostredníctvom videospojenia v pondelok prihovoril aj hlavný veliteľ ukrajinských ozbrojených síl Valerij Zalužnyj. „Dnes, tak ako aj pred 102 rokmi, čelíme spolu opäť storočnému nepriateľovi.... Som vďačný poľskému ľudu za jeho pomoc a podporu v týchto ťažkých časoch. Bojujeme za našu i vašu slobodu. Spolu vyhráme,“ cituje Zalužného denník The Guardian.

Ďalšie dôležité správy

PK 29 Szypliszki - Na snímke poľský prezident Andrzej Duda sa prihovára počas tlačovej konferencie s litovským prezidentom Gitanasom Nausédom pri dedine Szypliszki na severovýchode Poľska 7. júla 2022. Prezidenti oboch krajín prejavili dôveru, že spojenecké vojská dokážu ochrániť strategicky dôležitý koridor, ktorý spája obe krajiny a leží medzi Kaliningradskou oblasťou, ruskou exklávou, a ruským spojencom Bieloruskom. FOTO TASR/AP

Polish President Andrzej Duda, right, and Lithuania's President
Neprehliadnite

Poľsko plánuje obmedziť vydávanie víz ruským občanom