Pokusy o odstránenie poľskej vlajky z pamätníka katynského masakra v Rusku je „absolútne neakceptovateľné". Vyhlásil to námestník poľského ministra zahraničných vecí Marcin Przydacz. 

Úrady odstránili poľskú vlajku

V rozhovore pre poľskú televíznu stanicu TVP odvysielanom v nedeľu tak Przydacz reagoval na správy o tom, že ruské úrady odstránili poľskú vlajku z vojenského cintorína v ruskej obci Katyň ležiacej v Smolenskej oblasti.

O odstránení vlajky ako prvý informoval ruský nezávislý spravodajský portál meduza.io s odvolaním sa na starostu mesta Smolensk Andreja Borisova. „Na ruskom pamätníku nemôžu byť žiadne poľské vlajky, a to zvlášť po protiruských vyjadreniach poľských politikov," citoval portál Borisova.

Rusko vedie agresívnu politiku

„Pokus o odstránenie vlajky z poľského cintorína je absolútne neakceptovateľný... Rusko vedie agresívnu politiku. Vidí našu pevnú pozíciu a tam, kde nás nemôže inak obťažovať, bude vyvolávať takéto menšie krízy," uviedol Przydacz s tým, že poľský rezort diplomacie do situácie zasiahne, avšak neočakáva výraznú zmenu ruskej politiky.

„Nakoniec, nikto príčetný nemôže poprieť, že tam (pri katynskom masakri) boli zabití poľskí dôstojníci a že by tam preto mala viať poľská vlajka. Táto vlajka bola odstránená s cieľom vyvolať úzkosť, no je tiež akýmsi emočným pokusom o odplatu," uviedol Przydacz.

Námestník na záver uviedol, že Poľsko plánuje v tejto súvislosti poslať diplomatickú nótu ruskému ministrovi zahraničných vecí Sergejovi Lavrovovi, avšak je možné, že na ňu nedostane žiadnu odpoveď.

Masaker v Katynskom lese 

Pamätné miesto, z ktorého bola odstránená poľská vlajka, je pripomienkou masakru v Katynskom lese na západe Ruska. Ide o sériu masových popráv, pri ktorej zahynulo približne 25-tisíc poľských vojnových zajatcov, predovšetkým dôstojníkov a policajtov považovaných za protikomunistické živly. Tých na príkaz Josifa Stalina zmasakrovala v roku 1940 politická polícia Sovietskeho zväzu, Ľudový komisariát vnútra (NKVD).

K zabíjaniu došlo na viacerých miestach, no masaker bol napokon pomenovaný po Katynskom lese, kde boli prvýkrát nájdené masové hroby obetí, pripomína PAP.

Sovietsky zväz dlho odmietal zodpovednosť za tento čin a obviňoval z neho nacistické Nemecko. Moskva oficiálne priznala pravdu o Katyni až v roku 1990.

Ďalšie dôležité správy

WA 2 Lowicz - Na snímke úradujúci poľský prezident a prezidentský kandidát Andrzej Duda sa prihovára svojim podporovateľom po prvom kole prezidentslých volieb v poľskom meste Lowicz v nedeľu 28. júna 2020. Do druhého kola prezidentských volieb v Poľsku postupujú podľa očakávania Andrzej Duda a Rafal Trzaskowski. O tom, ktorý z nich sa stane prezidentom, voliči rozhodnú v druhom kole volieb 12. júla 2020. O úrad hlavy štátu sa okrem Dudu, Trzaskowského a Holowniu uchádzalo ešte osem kandidátov. P
Neprehliadnite

Poľsko žiada spojencov, aby mu pomohli nahradiť techniku, ktorú dalo Ukrajine