Poľsko očakáva, že v novej bezpečnostnej stratégii Severoatlantickej aliancie bude Rusko definované ako agresor. Uviedol to šéf poľského Úradu pre národnú bezpečnosť (BNN) Pawel Soloch. Ten v pondelok rokoval s prezidentom Andrzejom Dudom a vojenskými predstaviteľmi pred začiatkom summitu NATO v Madride. Informovala o tom v utorok agentúra PAP.

V komentári k novej stratégii NATO, plánovanej v súvislosti s vojnou na Ukrajine, Pawel Soloch povedal, že Poľsko očakáva, že dokument jasne pomenuje Rusko ako bezpečnostnú hrozbu pre Alianciu.

„Očakávame, že nová strategická koncepcia NATO jasne definuje Moskvu ako agresora a že Rusko bude označené za štát, ktorý ohrozuje bezpečnosť členov NATO," povedal Soloch.

Šéf BNN ďalej uviedol, že s prezidentom Dudom hovoril aj o krokoch, ktoré Poľsko žiada od NATO v súvislosti s konfliktom na Ukrajine. Na otázku o pondelňajšom uistení šéfa Aliancie Jensa Stoltenberga, že lídri na stretnutí v Madride odsúhlasia posilnenie východného krídla NATO, Soloch povedal, že takéto rozhodnutia sa dajú od summitu očakávať.

Ďalšie dôležité správy

PK 35 Madrid - Pracovník upravuje plagát s logom summitu NATO pred budovou, v ktorej sa bude summit konať v Madride 27. júna 2022. Španielsko orientuje svoju zahraničnú politiku smerom k Afrike a zároveň lobuje v EÚ i v rámci NATO za podporu pri riešení migrácie z tohto kontinentu, ktorú zhoršila ruská invázia na Ukrajinu. FOTO TASR/AP

A worker fixes a NATO poster outside the NATO Summit building ahead of the summit in Madrid, Spain, Monday, June 27, 2022. (AP Photo/Manu Fernandez)
Neprehliadnite

NATO prijme novú strategickú koncepciu. Čo od nej možno očakávať?