Poľsko neplánuje nákup ruskej vakcíny proti Covidu-19 Sputnik V. Podľa agentúry Reuters to dnes povedal šéf kancelárie premiéra a súčasne vládny splnomocnenec pre očkovanie Michal Dworczyk. Poľsko podľa neho od budúceho týždňa predĺži dobu medzi podaním prvej a druhej dávky u používaných vakcín. Ľudia, ktorí prekonali nákazu koronavírusu budú očkovaní pol roka po infekcii a len jednou dávkou.

Pokiaľ ide o ruskú vakcínu, neplánujeme takúto očkovaciu látku kupovať. Pokiaľ však ide o čínsku vakcínu, túto záležitosť analyzujeme (...) Zatiaľ v tejto veci nebolo urobené žiadne rozhodnutie," povedal Dworczyk novinárom bez ďalších podrobností.

Slovensko nakúpi dva milióny kusov ruskej vakcíny Sputnik V. Premiér Igor Matovič (OĽANO) o tom informoval z košického letiska, kde priviezli prvú dodávku. Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) potvrdil, že očkovanie vakcínou bude dobrovoľné a bez obmedzenia veku. Začať by sa mohlo najskôr o dva týždne. Košice 1. marca 2021. FOTO TASR - František Iván
Neprehliadnite

EMA prijala žiadosť výrobcu Sputnik V o spustenie registrácie

Kým oneskorenie v dodávkach vakcín komplikujú v krajinách Európskej únie očkovacie programy, niektoré štáty východného krídla bloku sa k využitiu ruskej vakcíny postupne uchyľujú alebo sa po nej obzerajú. Ako prvé v EÚ začalo pred nedávnom svojich obyvateľov očkovať týmto preparátom Maďarsko. Tamojší regulačný úrad ruskú očkovaciu látku schválil pre núdzové použitie, bez toho aby čakal na odporúčanie od Európskej agentúry pre lieky (EMA).

Tento týždeň prvá zásielka rovnakej vakcíny dorazila na Slovensko, kde minister zdravotníctva udelil výnimku na jej využitie aj bez jej registrácie v EÚ. Okolnosti nákupu Sputnika V bez súhlasu vlády následne vyvolali krízu vo vládnej koalícii. V Česku presadzuje očkovanie ruskou látkou aj bez únijného schválenia prezident Miloš Zeman či premiér Andrej Babiš, naproti tomu minister zdravotníctva Jan Blatný vyhlásil, že na to nie je dôvod. Zeman už medzitým Moskvu o túto vakcínu požiadal.

Na snímke kontroly na diaľničnom hraničnom priechode Jarovce - Kitsee v pondelok 15. februára 2021. FOTO TASR – Vladimír Benko / MV SR
Neprehliadnite

Poľsko plánuje kontroly na hranici s Českom a Slovenskom

Európska agentúra pre lieky dnes oznámila, že začala priebežné hodnotenie vakcíny Sputnik V. A to po tom, čo podľa nej žiadosť podala nemecká firma R-Pharm Germany, ktorá je súčasťou ruskej farmaceutickej skupiny R-Pharm. Hovorca Európskej komisie však dnes uviedol, že EÚ zatiaľ o spoločnom nákupe tejto vakcíny neuvažuje. EMA zatiaľ pre použitie v štátoch EÚ schválila tri vakcíny proti Covidu-19, ide o preparáty od firiem Pfizer / BioNTech, AstraZeneca a Moderna. V súčasnosti hodnotí tiež látku spoločnosti Johnson & Johnson.

Poľský prezident Andrzej Duda nedávno prerokovával so Si Ťin-pchingom možnosť nákupu čínskej vakcíny proti Covidu-19. Poľský minister zdravotníctva Adam Niedzielski však v stredu vyhlásil, že v súčasnosti tento preparát kvôli nedostatku dát neodporúča, píše Reuters.

Český prezident Miloš Zeman
Neprehliadnite

Rusko podľa Zemana sľúbilo Česku vakcínu Sputnik V, uviedla CNN Prima News

Dworczyk dnes tiež oznámil, že Poľsko od budúceho týždňa predĺži dobu medzi podaním prvej a druhej dávky vakcín. V prípade preparátu spoločnosti AstraZeneca dostanú ľudia druhú dávku 12 týždňov po prvej a u látky firiem Pfizer / BioNTech to bude po 42 dňoch. Je to podľa neho „maximálny čas, ktorý povoľuje výrobca". V súčasnej dobe poľskí zdravotníci aplikujú druhú dávku po 21 dňoch, pripomenul Dworczyk podľa televízie TVN24. Ľudia, ktorí prekonali koronavírus, budú očkovaní po šiestich mesiacoch od infekcie a len jednou dávkou preparátu.

Zdravotníci v Poľsku, kde žije približne 38 miliónov obyvateľov, doteraz vykonali okolo 3,6 milióna očkovaní proti Covidu-19. Pričom prvú dávku vakcíny dostalo cez 2,3 milióna osôb a obe takmer 1,3 milióna ľudí, napísala dnes agentúra PAP.