Námestník poľského ministra zahraničných vecí Marcin Przydacz uviedol, že Nemecko snahou o zrušenie sankcií súvisiacich so železničnou prepravou tovarov do ruskej enklávy Kaliningrad porušuje právne predpisy Európskej únie. 

Agentúra Reuters na konci júna citovala nemenovaný zdroj, podľa ktorého sa predstavitelia EÚ snažia vyňať Kaliningradskú oblasť zo sankcií uvalených na Rusko za jeho inváziu na Ukrajinu. Údajne sa tak chcú vyhnúť ďalšej eskalácii napätia s Moskvou.

„Nemecko dnes vyzýva Európu, aby porušilo zákony Únie v súvislosti so sankciami, ktoré európska 27-čka uvalila na Rusko," vyhlásil Przydacz v rozhovore pre poľské štátny rozhlas.

Litva zastavila tranzit tovarov podliehajúcich sankčnému režimu eurobloku do Kaliningradskej oblasti 17. júna. Týka sa to napríklad ocele. Prímorská Kaliningradská oblasť je zo všetkých strán na súši obklopená členskými štátmi Európskej únie – Litvou a Poľskom. Moskva tvrdí, že takéto obmedzenie je nelegálne, a pohrozila protiopatreniami.

Przydacz tiež uviedol, že Litva sa ako suverénny štát musí sama rozhodnúť, ktoré druhy tovaru umožní prepravovať cez svoje územie.

Ďalšie dôležité správy

PK 39 Davos - Poľský prezident Andrzej Duda počas diskusie na Svetovom ekonomickom fóre v Davose v utorok 24. mája 2022. FOTO TASR/AP

Andrzej Duda, President of Poland, addresses a panel session during the 51st annual meeting of the World Economic Forum, WEF, in Davos, Switzerland, Tuesday, May 24, 2022. The forum has been postponed due to the Covid-19 outbreak and was rescheduled to early summer. The meeting brings together entrepreneurs, scientists, corporate and political leaders in Davos un
Neprehliadnite

Obrana Poľska a Litvy pri hraniciach s Ruskom je pripravená