Najväčšia východná ekonomika Európskej únie je jedinou krajinou v regióne, ktorá nemá jadrovú elektráreň, keďže v minulosti sa pri výrobe elektrickej energie spoliehala najmä na uhlie. V rámci svojho plánu zbaviť sa tohto nečistého paliva plánuje približne do roku 2050 dosiahnuť jadrovú kapacitu 6 až 9 gigawattov.

Poľsko už obdržalo ponuky na jadrové projekty od spoločností Korea Hydro & Nuclear Power Co. a Electricite de France SA. Taktiež čaká na jednu od americkej spoločnosti Westinghouse Electric Co, ktorá pracuje na svojom návrhu v rámci medzivládnej dohody, ktorú krajina podpísala s administratívou Donalda Trumpa ešte v roku 2020.

Minulý týždeň poľský premiér M. Morawiecki odcestoval do Paríža, aby rokoval o jadrovej energii s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom, a krátko nato telefonicky hovoril s prezidentom Južnej Kórey Yoon Suk Yeolom. V nedeľu hovoril aj s americkou viceprezidentkou Kamalou Harrisovou.

„Spolupráca s USA na jadrovom projekte pokročila spomedzi ostatných uchádzačov najviac," povedal M.Morawiecki na pondelkovej tlačovej konferencii. „Hovoril som o tomto projekte aj s prezidentom Macronom v Paríži a dúfam, že táto spolupráca bude kompatibilná. Všetko je to jednotná koncepcia a rokovania nie sú protichodné."

Snaha znížiť závislosť od uhlia

Poľsko vsádza na to, že jadrová energia a veterná energia na mori mu pomôžu znížiť závislosť od uhlia, ktoré sa v súčasnosti využíva na výrobu až 70 percent energie. Plánom je takmer úplne prestať používať uhlie do roku 2050, pričom väčšinu stabilných dodávok by mali zabezpečovať jadrové a plynové bloky.

Námestník ministra zahraničných vecí Pawel Jablonski v pondelok uviedol, že vláda môže rozhodnúť o konkrétnej technológii do začiatku roka 2023. M. Morawiecki však dodal, že vláda možno bude chcieť postaviť viac ako pôvodne plánovaných 9 gigawattov.

„Sme dostatočne veľká krajina, aby sme si nemuseli vybrať iba jednu technológiu, ktorá sa bude aplikovať celoplošne," povedal P.Jablonski v rozhovore pre Rádio Zet. „Nemôžeme vylúčiť spoluprácu s viacerými partnermi alebo so všetkými tromi naraz."

Ďalšie dôležité správy