Prieskumy naznačujú, že výsledky hlasovania budú zrejme veľmi tesné. Rozdiely v preferenciách oboch kandidátov sú v rozmedzí štatistickej chyby, takže ani jeden z nich si nemôže byť svojím víťazstvom istý.

Ak by voľby vyhral Andrzej Duda, poľská vládna konzervatívna strana Právo a spravodlivosť (PiS) vedená Jaroslawom Kaczyňským by si upevnila pozície najmenej do roku 2023, keď budú najbližšie parlamentné voľby.

Voľby sprevádzajú prísne epidemiologické opatrenia, ktoré majú zabrániť šíreniu nového koronavírusu. Občania si musia pred vstupom do volebnej miestnosti vydezinfikovať ruky, mať na tvári rúška a na rukách rukavice a zachovávať bezpečný odstup od iných ľudí. Rovnaké pravidlá platia aj pre členov volebných komisií.

Volebné miestnosti musia byť dobre vetrané a hlasovacie urny pravidelne dezinfikované.

Premiér Igor Matovič odcestoval na summit premiérov krajín V4 do Varšavy v piatok 3. júla 2020. Na snímke slovenský premiér Igor Matovič (vľavo) a poľský premiér Mateusz Morawiecki (vpravo) počas bilaterálneho stretnutia, ktoré sa konalo pred summitom premiérov krajín V4 na Úrade vlády vo Varšave. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Poľsko je pre Slovensko vzorom v boji proti korupcii, vyhlásil Matovič vo Varšave

Smerom do Európy?

Premiér Mateusz Morawieczki vyzval všetkých občanov, aby sa nebáli prísť voliť, lebo vírus už ustupuje. Podľa agentúry AP bol jeho apel zacielený najmä na časť starších voličov PiS, ktorí v prvom kole pre obavy z nákazy nehlasovali.

Podľa piatkového prieskumu zverejneného denníkom R. Rzeczpospolita by za liberálne a proeurópsky orientovaného Trzaskowského hlasovalo 45,3 percenta voličov, zatiaľ čo A. Dudu by podporilo 44,4 percenta. Viac ako desať  percent voličov, ktorí sa zúčastnili prieskumu, však stále nebolo rozhodnutých, komu odovzdajú svoj hlas.

Prezidentské voľby v Poľsku sa považujú za hlasovanie o podpore súčasnej vlády, ktorá podporuje Andrzeja Dudu. Jeho víťazstvo by PiS posilnilo, zatiaľ čo jeho prehrou by sa mohla „začať erózia vlády PiS“, napísala agentúra DPA.

Ak by zvíťazil R. Trzaskowski, mohol by ako prezident vetovať nezriedka sporné zákony presadzované vládnou stranou. Ako prezident by tiež mohol vniesť proeurópskejší tón do poľskej zahraničnej politiky.

K volebným urnám môže od 07.00 do 21.00 h SELČ pristúpiť takmer 30 miliónov oprávnených voličov. Víťaz volieb získa päťročný prezidentský mandát.

KK11 Raciaz - Na snímke volebné plagáty dvoch kandidátov na poľského prezidenta v 2. kole prezidentských volieb, vpravo poľský prezident Andrzej Duda a varšavský primátor Rafal Trzaskowski, 9. júla 2020 v poľskom meste Raciaz. Druhé kolo prezidentských volieb v Poľsku sa uskutoční v nedeľu 12. júla 2020. FOTO TASR/AP
Campaign posters for two contenders in Poland's key presidential election runoff Sunday, incumbent conservative president, Andrzej Duda, who is seeking reelection, and his liberal r
Neprehliadnite

Súboj dvoch častí rozdeleného národa: Výsledok volieb v Poľsku ovplyvní Európu, V4 aj Slovensko

Voľby sa presúvali

V prvom kole prezidentských volieb v Poľsku, ktoré sa konalo 28. júna, získal A. Duda 43,5 percenta hlasov. R. Trzaskowského, ktorý má rovnako ako A. Duda 48 rokov, volilo 30,46 percenta voličov.

Andrzej Duda zaznamenal vynikajúce výsledky na východe a juhovýchode krajiny, kde má jeho sociálno-konzervatívny program najsilnejšiu odozvu medzi ľuďmi, ale tiež v malých mestách a vidieckych oblastiach. Trzaskowski porazil Dudu vo veľkých mestách a medzi voličmi, ktorí odovzdali hlasy v zahraničí.

Rafal Trzaskowski, ktorý je členom hlavnej opozičnej strany Občianska platforma (PO), ohlásil svoju kandidatúru až v druhej polovici mája.

Jeho nástup v prieskumoch verejnej mienky bol raketový a podpora potenciálnych voličov ohromujúca - veľmi rýchlo sa totiž v prieskumoch dostal na druhé miesto, za Dudu.

Súčasná hlava štátu predtým v prieskumoch dlho výrazne dominovala a vyzeralo to, že vo voľbách nebude mať vážnejšieho súpera.

Prezidentské voľby mali pôvodne prebehnúť už v máji. Boli však odložené v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu.