Poľsko v stredu ešte viac skonsolidovalo svoj energetický sektor zlúčením ropnej spoločnosti PKN Orlen a najväčšej plynárenskej spoločnosti PGNiG, ktoré má pod kontrolou štát.

„Dnes sme vytvorili najväčšiu energetickú skupinu v strednej Európe," povedal novinárom generálny riaditeľ PKN Orlen Daniel Obajtek.

Subjekt bude pôsobiť pod názvom Orlen a môže vygenerovať ročné príjmy až 400 miliárd zlotých (85,04 miliardy eur). Fúzia dvoch štátnych firiem prichádza po tom, ako sa Orlen už zlúčil s domácim rivalom Grupa Lotos a prevzal poľskú energetickú spoločnosť Energa.

Fúzie sú súčasťou širšieho plánu, o ktorom sa rozhodlo už pred vojnou na Ukrajine, s cieľom zmeniť Orlen na subjekt s dostatočným vplyvom na to, aby mohol konkurovať na medzinárodnej scéne.

Obajtek na Twitteri uviedol, že nový subjekt má potenciál „realizovať mnohomiliardové investície, ktoré posilnia stredoeurópsku bezpečnosť a energetickú nezávislosť".

Ďalšie dôležité správy

Všetky štyri chladiace veže odstavenej jadrovej elektrárne V1, ktoré tvorili súčasť panorámy okolia Jaslovských Bohuníc vyše štyridsať rokov sú zbúrané. Na snímke nový pohľad na chladiace veže jadrovej elektrárne V2 v Jaslovských Bohuniciach 2. októbra 2018. FOTO TASR - Lukáš Grinaj
Neprehliadnite

Prvú atómovú elektráreň v Poľsku má postaviť americká firma