Konzervatívny úradujúci poľský prezident Andrzej Duda si zabezpečil vedúce postavenie v nedeľných prezidentských voľbách a v druhom kole na budúci mesiac sa stretne s liberálnym primátorom Varšavy Rafalom Trzaskowským ako svojím súperom. V pondelok to ukázali oficiálne výsledky prvého kola volieb, informovala tlačová agentúra AFP.

Andrzej Duda, ktorého podporuje vládna strana Právo a spravodlivosť (PiS), po spočítaní hlasov z 99 percent volebných miestností získal 43,7 percenta hlasov voličov. Uviedla to štátna volebná komisia.

MIK 15 Gelsenkirchen - Na snímke sú uhoľná elektráreň a veterná turbína v Gelsenkirchene 16. januára 2020. Nemeckí predstavitelia sa dohodli na pláne odstavenia hnedouhoľných elektrární v druhej polovici dekády 2030 - 2040. Nemecko je najväčším producentom hnedého uhlia na svete a vyrába z neho 19 % elektriny. FOTO TASR/AP

A Uniper coal-fired power plant and a BP refinery steam beside a wind generator in Gelsenkirchen, Germany, Thursday, Jan. 16, 2020. The German government says officials have
Neprehliadnite

Posledný uhoľný mohykán Európy: príbeh zelenej (ne)transformácie Poľska

Rafal Trzaskowski sa umiestnil na druhom mieste a dostal 30,3 percenta hlasov. Tento člen strany Občianska platforma (PO) pôjde teda do druhého kola prezidentských volieb, ktoré sa budú konať 12. júla. Nezávislý kandidát Szymon Holownia skončil tretí s 13,9 percenta hlasov. Žiaden z ďalších ôsmich prezidentských kandidátov nezískal viac než desať percent.

Účasť voličov bola 64,4 percenta. Komisia uviedla, že konečné výsledky zverejní najneskôr v utorok nadránom. Predvolebnej kampani dominovali obavy z rozkladu demokratických práv v Poľsku a problémy so živobytím bežných ľudí. Poľsko čelí svojej prvej recesii od skončenia komunistického režimu, ktorú spôsobila pandémia nového koronavírusu. Prezidentské voľby boli pôvodne naplánované na máj, ale po vypuknutí nákazy ich odložili.