Poľsko doviezlo prvý náklad ropy Murban z Abú Zabí, ukázali údaje spoločnosti Refinitiv Eikon. Poľsko hľadá náhradu za ropu z Ruska, ktorej dovoz plánuje do konca tohto roka zastaviť.

Lídri Európskej únie sa dohodli na embargu na dovoz ruskej ropy, ktoré začne plne platiť do konca tohto roka, s viacerými výnimkami. Poľsko sa zaviazalo, že do konca roka prestane ruskú ropu nakupovať.

Poľsko sa roky spoliehalo na ruskú ropu

Podľa obchodníkov dodala francúzska spoločnosť Total poľskej rafinérii PKN Orlen 98 100 ton ropy Murban. Loď Marathi vyložila náklad v poľskom prístave Gdansk 7. augusta.

Firma Total odmietla obchodné aktivity komentovať. Predstavitelia PKN Orlen na žiadosť o komentár bezprostredne nereagovali, uviedla agentúra Reuters.

Poľsko sa roky spoliehalo na ruskú ropu ako hlavnú surovinu pre svoje rafinérie. V posledných rokoch sa však snaží obmedziť nákup ruskej uralskej ropy, pretože vzťahy medzi oboma krajinami ochladli.

Ropa Murban sa zdá byť vhodnou alternatívou

Podľa obchodníkov a údajov firmy Refinitiv Eikon Poľsko v tomto roku výrazne znížilo nákup ruskej ropy prostredníctvom ropovodu Družba aj dodávok po mori. Naopak zvýšilo nákupy zo Saudskej Arábie, západnej Afriky, Severného mora a Spojených štátov. Ropa Murban je podľa obchodníkov z hľadiska kvality dobrou náhradou za ruskú ropu. Murban má nižší obsah síry a je ľahší, ale pri rafinácii poskytuje podobnú výťažnosť produktu.

Náklady ropy Murban začali prúdiť do Európy na jar, pretože odberatelia z EÚ sa začali vyhýbať ruskej rope. Avšak ropa Murban je vhodnejšia pre ázijské ropné trhy, pretože je bližšie regionálnym odberateľom, v Ázii je široko používaná. Jej cena sa odvíja od dubajskej ropy.

V auguste nie sú zatiaľ naplánované žiadne dodávky uralskej ropy do prístavu v Gdansku. V období máj až júl do prístavu dorazilo mesačne 200 000 až 300 000 ton ruskej ropy.

Ďalšie dôležité správy

WA 1 Viedeň - Ruský minister energetiky Alexander Novak prichádza na neformálne zasadnutie ministrov členských krajín Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) v sídle OPEC vo Viedni 4. marca 2020. FOTO TASR/AP


Russia's Minister of Energy Alexander Novak arrives for an informal meeting of oil ministers of the Organization of Petroleum Exporting Countries, OPEC, at the OPEC headquarters in Vienna, Austria, Wednesday, March 4, 2020. (AP Photo/Roland Zak)
Neprehliadnite

Pokusy obmedziť cenu ruskej ropy povedú k výpadku na svetovom trhu, varoval Novak