Poľský premiér Mateusz Morawiecki v pondelok vyhlásil, že na najbližšom zasadnutí Európskej rady navrhne „Marshallov plán pre Bielorusko“. Morawiecki predtým rokoval o Bielorusku s parlamentnými výbormi, informuje tlačová agentúra PAP.

Premiér na sociálnych sieťach po stretnutí napísal, že daný plán je konzultovaný s ďalšími členskými krajinami Vyšehradskej štvorky (Českom, Slovenskom, Maďarskom) a v mene tohto zoskupenia bude aj predložený.

Morawiecki po parlamentných rozhovoroch uviedol, že verí v jednotný postoj poľskej vlády a opozície v súvislosti so situáciou v Bielorusku, ktorá podľa jeho slov má pre Poľsko „veľký význam“.

EBE 18 Petrohrad - Na snímke zľava ruský minister obrany Sergej Šojgu, ruský prezident Vladimir Putin a veliteľ ruského námorníctva admirál Nikolaj Anatoljevič Jevmenov počas vojenskej prehliadky v rámci osláv štátneho sviatku Dňa námorníctva v ruskom Petrohrade 26. júla 2020. FOTO TASR/AP
President Vladimir Putin, centre, Admiral Nikolai Yevmenov, Commander-in-Chief of the Russian Navy, right, and Russian Defence Minister Sergei Shoigu watch the Navy Day parade in St.Petersburg, Russia, on Sund
Neprehliadnite

Objektív: Ako Rusko vyrazilo na novú vojnu so západom a zatiaľ vyhráva

Cestovná mapa

Premiér dodal, že všetky strany sa zhodli na tom, že Poľsko musí podporiť zápas Bieloruska o slobodu, demokraciu a nezávislosť.

Morawiecki taktiež informoval zákonodarcov o posune v implementácii podporného programu s názvom „Solidarita s Bieloruskom“, do ktorého poľská vláda dosiaľ vložila 50 miliónov zlotých (11,2 milióna eur).

Morawiecki dodal, že predmetný plán počíta s poskytnutím ekonomickej pomoci Bielorusku v prípade, ak Minsk pristúpi k usporiadaniu slobodných volieb. Najbližšie zasadnutie Európskej rady je stanovené na 24.-25. septembra.

Premiérov asistent Michal Dworczyk doplnil, že súčasťou plánu pre Bielorusko je „množstvo prevažne ekonomických návrhov“.

„Je to ponuka a určitá cestovná mapa pre Bielorusko viažuca sa k zriadeniu stabilizačného fondu a použitiu množstva iných finančných mechanizmov, o ktorých bude premiér neskôr detailne hovoriť,“ povedal Dworczyk.

JB 26 Brusel - Český premiér Andrej Babiš stojí na značení fyzického odstupu počas príchodu na dvojdňový summit EÚ v sídle Európskej rady v Bruseli 17. júla 2020. Hlavnou témou samitu budú rokovania o pláne obnovy v reakcii na krízu spôsobenú pandémiou ochorenia COVID-19 a o novom dlhodobom rozpočte EÚ. FOTO TASR/AP  

Czech Republic's Prime Minister Andrej Babis stands on a physical distancing marker as he makes a statement on arrival for an EU summit at the European Council building in Brussel
Neprehliadnite

Český premiér Babiš odmietol stretnutie premiérov V4 s bieloruskou opozíciou

Starší brat

Ruský prezident Vladimir Putin v pondelok sľúbil, že jeho krajina poskytne Bielorusku pôžičku vo výške 1,5 miliardy amerických dolárov (približne 1,26 miliardy eur).

Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko sa počas bilaterálneho rokovania s Putinom v ruskom letovisku Soči poďakoval za jeho podporu a prisľúbil, že sa bude držať bližšie k svojmu „staršiemu bratovi“, čím podľa tlačovej agentúry AFP myslel Moskvu.

Putin počas rokovania podporil Lukašenka, keď uviedol, že bieloruský líder určite uspeje s navrhovanými reformami.