Poľskí poslanci dnes prijali kontroverzný zákon, ktorý má podľa kritikov umlčať nezávislú spravodajskú televíziu TVN24 s americkými vlastníkmi, kritickú voči vláde. Oznámili to poľské médiá s tým, že ešte zostáva, aby zákon podpísal – alebo vetoval – prezident Andrzej Duda.

Samotná TVN prijatie novely zákona o rozhlasovom a televíznom vysielaní označila za útok vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) na slobodné médiá. Vláda tvrdí, že zákon má ochrániť poľský mediálny priestor pred potenciálne nepriateľskými aktérmi z Ruska či Číny.

Bleskové schválenie

Novelu zákona o rozhlasovom a televíznom vysielaní najprv prijal Sejm, dolná komora poľského parlamentu, v ktorej má PiS a jeho spojenci väčšinu. Zákon potom v septembri odmietol Senát, v ktorom prevažuje opozícia. 

Dnes sa novela nečakane dostala znova na program príslušného výboru Sejmu, ktorý bleskovo odporučil odmietnuť veto senátorov. To vzápätí poslanci vládnej koalície odhlasovali počas plenárneho zasadnutia, uviedol denník Gazeta Wyborcza na svojom webe.

Opozícia označila rokovania za ilegálne

Opozícia sa snažila rokovania zablokovať, ale všetky hlasovania prehrala. Nepomohol ani argument, že o rokovaní výboru mala byť podľa rokovacieho poriadku upovedomená najmenej tri dni vopred, čo sa nestalo. Opozícia potom označovala rokovania za nelegálne. Za prijatie novely hlasovalo 229 zákonodarcov, proti 212 a 11 sa zdržalo.

Atentát na slobodu slova

Novela stanovuje, že majiteľom televíznej či rozhlasovej stanice vysielajúcej na základe poľskej licencie smú byť len spoločnosti, v ktorých podiel zahraničných firiem z oblasti mimo Európskeho hospodárskeho priestoru neprekračuje 49 percent. Novela má prinútiť americkú spoločnosť Discovery, aby TVN predala, poznamenala Gazeta Wyborcza. Pripomenula, že novela podľa senátorov odporuje poľskej ústave, je v rozpore s poľsko-americkou obchodnou dohodou a hlavne predstavuje „atentát na slobodu slova v Poľsku".

počítač, psaní, on-line
Neprehliadnite

Poľská polícia vykonala raziu v dome novinára Gazety Wyborczej, skonfiškovala mu počítač

Najväčšia americká investícia

Formálne je vlastníkom TVN spoločnosť registrovaná v Holandsku. Jej jediným akcionárom je Discovery Inc. TVN podľa médií predstavuje doteraz najväčšiu americkú investíciu v Poľsku.

Poľská rada pre rozhlasové a televízne vysielanie, tvorená výlučne členmi nominovanými vládnymi stranami, koncom septembra predĺžila spravodajskej televízii TVN 24 vysielaciu licenciu o ďalších desať rokov, ale súčasne zaviazala šéfa rady k takým zmenám v predpisoch, aby sa Američania zbavili väčšinového podielu.

Opozičná Levice ohlásila, že kvôli dnešnému pojednávaniu Sejmu podá trestné oznámenie. „Nanajvýš si odsedím dva roky navyše," ironicky zareagoval poslanec PiS Marek Suski, ktorý novelu predkladal.

Spojené štáty sú znepokojené

Spojené štáty dávnejšie vyhlásili, že novelou poľského mediálneho zákona sú „hlboko znepokojené“, a varovali pred jeho možným negatívnym vplyvom na slobodu tlače v Poľsku i podnikateľské prostredie pre zahraničných investorov.

HBO Max miery do Európy
Neprehliadnite

Filmová služba HBO Max mieri do Európy. Nahradí HBO Go a príde aj na Slovensko