Poľské prezidentské voľby sa uskutočnia 28. júna. Občania budú môcť odovzdať svoj hlas vo volebných miestnostiach alebo poštou, oznámila v stredu predsedníčka Sejmu (dolnej komory parlamentu) Elžbieta Witeková, ktorú citovala agentúra PAP.

Parlament schválil v utorok návrh zákona, ktorý umožňuje hlasovanie poštou aj osobne vo volebných miestnostiach. Ešte v ten istý deň zákon podpísal prezident Andrzej Duda, ktorý sa uchádza o znovuzvolenie. Hlasovanie vo volebných miestnostiach budú sprevádzať prísne hygienické opatrenia v dôsledku pandémie koronavírusu.

Voľby sa mali pôvodne konať 10. mája, v dôsledku šírenia koronavírusu sa však neuskutočnili, hoci vládnuca strana Právo a spravodlivosť (PiS) bola odhodlaná za každú cenu presadiť, aby sa 10. mája hlasovalo poštou.

JB 17 Varšava - Príslušníci čestnej stráže s ochrannými rúškami na zabránenie šíreniu nového koronavírusu pochodujú pri Hrobe neznámeho vojaka vo Varšave 16. apríla 2020. Poľsko zaznamenalo celkovo 7771 prípadov nákazy koronavírusom a 292 úmrtí. FOTO TASR/AP 

A military guard of honor wear face masks against the spread of the coronavirus by the Unknown Soldier's Tomb in Warsaw, Poland, Thursday, April 16, 2020. (AP Photo/Czarek Sokolowski)
Neprehliadnite

Poľsko uvoľňuje opatrenia: Otvarajú sa reštaurácie, kaderníctva a bary

E. Witeková upozornila, že predošlí uchádzači sa nebudú musieť do volieb opäť registrovať. Noví kandidáti budú musieť zozbierať 100-tisíc podpisov. Súčasný prezident A. Duda, dôležitý spojenec PiS, bol podľa agentúry Reuters dlho považovaný za jasného favorita volieb.

Nedávne prieskumy verejnej mienky však ukázali, že jeho náskok sa znížil. Stalo sa tak najmä preto, že hlavné opozičné zoskupenie - Občianska koalícia (KO) - pristúpilo k zmene kandidáta a do volieb delegovalo liberálneho varšavského primátora Rafala Trzaskowského. Z najnovších prieskumov vyplýva, že A. Duda by v druhom kole prehral nielen v prípade, že by sa v ňom stretol s R. Trzaskowským, ale aj vtedy, ak by bol jeho súperom nezávislý kandidát Szymon Holownia.