Laboratórne testy českej Štátnej poľnohospodárskej a potravinárskej inšpekcie (SZPI) opäť usvedčili poľskú spoločnosť Mokate zo zanedbania bezpečnosti produktov. Výrobca pritom len nedávno uisťoval reťazce, že jeho výrobky sú zdravotne vyhovujúce.

 

V čaji „Sedmoro bylín s echinaceou“ pod značkou Babička Ruženka namerala inšpekcia halucinogénne látky atropín a skopolamín, ktoré predstavujú riziko najmä pre deti. Ide o prírodné toxíny, ktoré pochádzajú z jedovatých rastlín, akými sú napríklad ľuľkovec, durman či blen. Do čaju sa mohli dostať nesprávnym vytriedením bylín.

Český Štátny zdravotný ústav označil sedembylinné čaje Babička Ruženka za nevhodné na ľudskú spotrebu. Z obchodov musia zmiznúť všetky produkty so šaržou L 09111630 C. Podľa SZPI môže ísť o tisícky kusov.

Na Slovensku sa zvolávacia akcia nechystá. Slovenské prevádzky Kauflandu či Tesca narozdiel od českých rizikový čaj nepredávajú.

Prepadák spotrebiteľského testu

Problém s kontamináciou poľských výrobkov od Mokate je zrejme oveľa hlbší, ako sa na prvý pohľad zdá. Česká relácia A DOST! internetovej televízie Stream.cz namerala halucinogénne látky už v troch šaržiach sedembylinného čaju s echinaceou Babička Ruženka.

Na nebezpečný produkt upozornila prvý raz v teste bylinných čajov v novembri minulého roka. Relácia v ňom vtedy objavila nielen halucinogény, ale aj plesne a zvyšky pesticídov.

Na závažný výsledok testu zareagovali viaceré české reťazce zvolávacou akciou. Tesco a Kaufland dokonca vyhlasovali, že z regálov odstránia všetky šarže sedembylinného čaju. Svoj sľub však nedodržali.

 
 

Poľský výrobca reťazce ubezpečil, že ďalšie šarže čaju sú zdravotne bezpečné. Odvolal sa na vlastné testy, v ktorých však skúmal iba pesticídy. Obsah prírodných toxínov, akými sú atropín a skolopamín, v produktoch nepreveril.

Ďalšia značka s kontaminovaným zložením

Poľské čaje od Mokate si následne v decembri 2016 preklepla v laboratóriu inšpekcia. Ukázalo sa, že halucinogénnymi látkami je kontaminovaný aj ďalší produkt z jeho liniek - mätový čaj s brusnicami a bylinkami pod značkou Loyd, ktorý SZPI nariadila okamžite stiahnuť z obchodov.

Poľské čaje sa halucinogénov nezbavili, Česko ich opätovne sťahuje

Zdroj: SZPI

Halucinogénne čaje môžu vyjsť poľského výrobcu poriadne draho. Inšpekcia mu hrozí pokutou až do výšky 50 miliónov českých korún. Spotrebiteľom odporúča, aby si zo spomínaných šarží nevarili čaj.