Poľská štátna plynárenská spoločnosť PGNiG v prvom polroku takmer zdvojnásobila čistý zisk na 4,84 miliardy zlotých. Informovala o tom dnes spoločnosť v tlačovej správe.

„Vďaka diverzifikácii aktivít a zdrojov príjmov je skupina PGNiG schopná dosahovať solídne finančné výsledky napriek bezprecedentnej situácii na európskom trhu so zemným plynom," uviedla šéfka podniku Iwona Waksmundzká-olejniczaková.

„Kľúčovým motorom rastu sú naše ťažobné aktivity podporované rekordnými cenami komodít a výrazným vzostupom produkcie plynu na nórskom kontinentálnom šelfe," dodala.

Vyššie ceny podkopali dopyt

Tržby z predaja plynu stúpli o dve percentá, najmä vďaka jednorazovému nákupu zo strany vládneho úradu pre strategické rezervy. Bez jeho započítania tržby o tri percentá klesli.

Len na poľskom trhu sa tržby znížili o sedem percent, keďže vyššie ceny podkopali dopyt.

Spoliehala sa na alternatívne zdroje plynu

PGNiG bola počas väčšiny druhého štvrťroka odtrhnutá od ruských dodávok a spoliehala sa na alternatívne zdroje plynu. Ruská štátna plynárenská spoločnosť Gazprom koncom apríla zastavila dodávky plynu do Poľska pre odmietnutie požiadavky na platby v rubľoch.

Poľsko však už dlhší čas podniká kroky na zníženie závislosti od ruského plynu. Vybudovalo napríklad terminál na skvapalnený zemný plyn (LNG) v meste Świnoujście, ktorého ročná kapacita sa má zvýšiť zo súčasných šiestich miliárd na 12 miliárd metrov kubických. Získava vďaka tomu plyn z Kataru, USA, Nórska a od ďalších vývozcov. Na jeseň potom plánuje oficiálne spustiť plynovod Baltic Pipe, ktorým do Poľska bude prúdiť plyn z Nórska.

PGNiG uviedla, že pri svojich zahraničných zdrojoch plynu zaznamenala radikálny posun.

„Podiel dovozu plynu cez východnú hranicu klesol na 37 percent z 58 percent pred rokom, zatiaľ čo podiel dovozu LNG vzrástol z 25 na 34 percent," dodala.

„Podiel plynu zo západného a južného smeru sa zvýšil na 29 percent zo 17 percent pred rokom," uviedol podnik.

Firma tiež oznámila, že si na štvrtý štvrťrok pre plynovod Baltic Pipe nazmluvnila dodávky v objeme 800 miliónov kubických metrov.

„Pre štvrtý štvrťrok bude k dispozícii asi 30 až 38 percent kapacít plynovodu Baltic Pipe, čo znamená zhruba 800 miliónov kubických metrov," uviedli predstavitelia podniku.

Ďalšie dôležité správy

PK 38 Berlín - Na snímke nemecký kancelár Olaf Scholz čaká na letný rozhovor pre nemeckú verejnoprávnu televíziu ARD v Berlíne 3. júla 2022. Scholz vyhlásil, že Nemecko rokuje so spojencami o bezpečnostných zárukách pre Ukrajinu a pripravuje sa na obdobie po skončení vojny na Ukrajine. FOTO TASR/AP

03.07.2022, Berlin: Bundeskanzler Olaf Scholz (SPD) wartet auf der Terrasse des Marie-Elisabeth-Lüders-Hauses auf den Beginn des Sommerinterview des ARD-«Berichts aus Berlin». Im Hintergrund ist die
Neprehliadnite

Nemecko zníži daň z predaja plynu na 7 percent v snahe odbremeniť spotrebiteľov