Poľská centrálna banka pokračuje vo zvyšovaní úrokových sadzieb. Po aprílovom zvýšení o 100 bázických bodov zvýšila hlavnú úrokovú sadzbu vo štvrtok o ďalších 75 bodov. Dôvodom je najmä vysoká inflácia a oslabovanie poľskej meny. TASR o tom informuje na základe správy poľskej agentúry PAP.

Zvýšenie úrokovej sadzby

Menová rada Národnej banky Poľska informovala, že hlavnú úrokovú sadzbu zvyšuje o 75 bázických bodov na 5,25 percent. Banka tak zvýšila kľúčovú úrokovú sadzbu už ôsmy mesiac po sebe. Sprísňovanie menovej politiky odštartovala v októbri minulého roka, keď kľúčovú sadzbu zvýšila z 0,10 percent na 0,50 percent.

Podobne ako v minulom mesiaci aj teraz poľská centrálna banka zvýšila aj ďalšie sadzby. Lombardnú sadzbu posunula z 5 na 5,75 percent, rediskontnú sadzbu zo 4,55 na 5,30 percent a diskontnú sadzbu zo 4,60 na 5,35 percent. O 75 bázických bodov zvýšila aj depozitnú sadzbu. Tá tak vzrástla zo 4 percentá na 4,75 percent.

Ďalšie kroky

Ďalšie rozhodnutia budú podľa banky závisieť od nových údajov, týkajúcich sa vývoja inflácie a ekonomickej aktivity, pričom banka bude zvlášť sledovať, aký vplyv bude mať ruská invázia na Ukrajinu na poľskú ekonomiku.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračný obrázok
Neprehliadnite

Maďarská centrálna banka zvýšila svoju kľúčovú úrokovú sadzbu