Poľská centrálna banka ponechala v stredu kľúčovú úrokovú sadzbu na nezmenenej úrovni napriek zrýchľujúce sa inflácii, ktorá v septembri dosiahla novú najvyššiu úroveň za viac než štvrťstoročie. Podľa banky sa však v nasledujúcom období očakáva spomalenie rastu ekonomiky a finančníci zvolili pauzu v sprísňovaní menovej politiky. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Národná banka Poľska rozhodla, že kľúčová úroková sadzba zostáva na úrovni 6,75 percenta, na ktorú ju posunula začiatkom septembra. Vtedy ju zvýšila o 25 bázických bodov.

Väčšina analytikov oslovených agentúrou Reuters pritom v prieskume zverejnenom začiatkom týždňa uviedla, že aj na tomto zasadnutí počíta so zvýšením kľúčovej úrokovej sadzby o 25 bázických bodov. Vychádzali práve z vysokej inflácie, ktorá v septembri dosiahla 17,2 percenta. To je nová najvyššia miera inflácie za 26 rokov.

Vedenie banky sa však rozhodlo dať väčší dôraz na vývoj ekonomiky, ktorej rast sa bude v nasledujúcich kvartáloch spomaľovať. Aj podľa Poľského ekonomického inštitútu „ekonomická situácia v Európe a USA ukazuje, že priestor na ďalšie zvyšovanie úrokových sadieb sa zmenšuje". Ako dodal, „prípadný ďalší rast úrokových sadzieb bude reakciou na nečakané zrýchlenie inflácie alebo silné oslabenie meny".

Ďalšie dôležité správy

Cost of living crisis
Neprehliadnite

Vitajte v novom bláznivom svete: Centrálne banky budú zvyšovať úroky a tlačiť peniaze zároveň